Ukázka z květnových Bylinek: Exotické lusky, které léčí

Pokud máte rádi hrachové a fazolové lusky, jistě oceníte i možnost poznat luštěniny, jejichž plody mají výbornou chuť a estetickou hodnotu – lze je například sušit a používat jako netradiční dekoraci. Mnohé z nich jsou navíc velmi zdravé a obsahují řadu léčivých látek.

Léčivé účinky dřezovceBUTTON-PREDPLATNE

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) je trnitý strom s až dvacet centimetrů dlouhými lusky, které se využívají dokonce i na výrobu hudebních nástrojů. Dužnina zralého lusku má překvapující sladkou chuť. Nezralá semena jsou také jedlá, syrová chutnají podobně jako hrášek. Nezralé lusky a lusky po uvaření mají chuť jako fazole. Z pražených semen lze připravovat kávovinu, která příjemně voní. Semena se vaří do změknutí a přidávají se k zelenině nebo do polévek.br-5-2017-maketa

Sladká dužnina má výbornou chuť zasyrova a lze ji přidávat do marinád k masu. Pro svojí sladkou chuť je využívána i jako zpestření sladkokyselých pokrmů.

Dřezovec má též léčivé účinky. Severoameričtí indiáni využívali jeho pupeny při poruchách zažívání a z kůry připravovali čaj proti kašli, neštovicím či horečce. Usušené ztvrdlé plody jsou atraktivní přírodní dekorací. Aby se stromu dařilo, potřebuje dobře propustnou, živnou půdu a plné slunce.

Antimykotické účinky vanilky

Z fermentovaných plodů rostlin rodu Vanilla se získává vanilka, která je druhým nejdražším kořením světa. Plody se v obchodní terminologii označují jako lusky, správně se však jedná o tobolky.

Vonné aroma má především vnější lusk, nikoli jeho dužnina. Rod Vanilla zahrnuje tropické liánovité orchideje. Známá je především vanilka pravá (Vanilla planifolia).

Lusky mají antimykotické účinky, což znamená, že pomáhají při léčbě houbových onemocnění a plísní. shutterstock_171681680Hodí se též na léčbu kožních onemocnění, dermatitid a ekzémů. Využívají se rovněž při zánětlivých onemocněních.

Pro pěstování jsou nejlepším místem vytápěné skleníky a zimní zahrady. Teplota pro pěstování je totiž poměrně vysoká – 25–27 °C. Kromě vyšší teploty je nutné zajistit vyšší vzdušnou vlhkost, která by měla být až 80 procent.

Aby vanilka kvetla, musí být stará alespoň tři roky. Pro tvorbu plodů je základem úspěšné opylení. Ve své domovině je zajištěno drobnými včelkami, zatímco při pěstování ve skleníku či zimní zahradě je opylení nutno provést za pomoci malého štětečku.

(…)

Text: Simona Albrechtová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.