Chybějící článek v dubnovém vydání Bylinky revue: Dvanáct bylin, které usnadní porod

Všem čtenářům našeho magazínu se moc omlouváme,  jelikož nás při práci na dubnovém čísle obelstil tiskařský šotek a na obálku se vloudilo “Dvanáct bylin, které usnadní porod”, ovšem tento text v samotném magazínu není. Jako upřímnou omluvu proto, prosím, přijměte tento článek v plném znění alespoň zde – na našem webu. Za tuto nepříjemnou chybu se ještě jednou všem našim čtenářum velmi omlouváme.

V případě, že očekáváte narození prvního děťátka nebo jste těsně před porodem, týkají se vás jistá omezení v užívání určitých bylin. Některé však mohou naopak pomoci například s nevolností v těhotenství, při samotném porodu i následně v období rekonvalescence a kojení.

Období těhotenství je pro nastávající maminku tím nejhezčím v životě. Vnímá, jak v ní roste nový život, a těší se na narození svého syna či dcery. Toto období má však i mnohá omezení. Některé byliny jsou naprosto neškodné, jiné jsou však v tomto období zakázané. Vždy je však nutné řídit se i aktuálním zdravotním stavem a v případě nejasností se poradit se svým fytoterapeutem.

1/ Maliník list (Rubus idaeus) – ač se maminkám běžně doporučuje pít čaj z listů maliníku od 30. týdne těhotenství, můžete jej pít bez obav po celou dobu svého očekávání. Pamatujte však, že nic se nemá přehánět. Klidně si dejte hrnek slabého čaje denně, tuto dávku však nepřekračujte.

Maliník udržuje zdravý tonus dělohy, podporuje plodnost, je prevencí potratu a v období kojení podporuje tvorbu mléka. A proč se doporučuje pít ve větších dávkách těsně před porodem? Napomáhá uvolňovat svaly, čímž následně může urychlit druhou dobu porodní, tedy část vypuzovací. Nástup samotného porodu však maliník neovlivní. Podobné účinky jako maliník mají i listy ostružiníku a jahodníku.

2/ Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – běžně je považována za čisticí rostlinu. Obnovuje krev v těle a pomáhá se zbavit jedovatých látek. Je to skvělý zdroj vitamínů, minerálů, vápníku i železa. Opět – hrnek čaje denně vám jen prospěje. Před termínem porodu pročistí tělo a lépe jej připraví na následnou zátěž.

3/ Rooibos (Aspalathus linearis) – pokud budete v obchodě váhat, který z čajů si koupit, pak sáhněte po této rostlině. Zvláště pokud vám v počátku těhotenství není nejlépe a trpíte třeba i nevolnostmi. Tento čaj je dobrým zdrojem minerálů a antioxidantů, zklidňuje žaludek a nervy, působí protialergicky. Je možné jej pít po celou dobu těhotenství, v období porodu, ale i následně během kojení.

4/ Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) – najdete jej také pod anglickým názvem Wild Yam. V žádném případě se nesmí užívat v době těhotenství. Je však vhodným doplňkem při porodu, kdy pomáhá celý proces urychlit. Stimuluje dělohu a tiší bolesti.

shutterstock_4501844895/ Heřmánek pravý (Matricaria recutita) – je vhodný v případě, že trpíte ranní nevolností. Heřmánek tyto nepříjemné stavy dokáže zklidnit. Upokojuje nervy i žaludek. Přecitlivělým ženám může pomoci snáze zvládnout křečovité bolesti během porodu. Pokud jej při porodu využijete ve formě éterického oleje, pak je lepší použít jemnější heřmánek římský (Chamaemelum nobile).

6/ Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) – s touto bylinkou opatrně. Ve větším množství může dokonce vyvolat potrat. Je proto vhodná výhradně pro ženy, které mají již po termínu porodu a přenáší, jelikož stimuluje dělohu a urychluje nástup porodu. U netěhotných žen pak může způsobit zesílení menstruačního krvácení.

7/ Ibišek (Hibiscus) – u této byliny je zakázaná konzumace v prvních třech měsících těhotenství. V dalších měsících si výjimečně šálek čaje dát můžete. V době termínu porodu může urychlit jeho nástup. V žádném případě však ani v tomto období nepijte více než jeden šálek za den.

8/ Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – meduňka zklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti a některé ženy v očekávání tvrdí, že jim zmírnila ranní nevolnosti. Šálek slabšího čaje před spaním si můžete bez obav naservírovat. Působení meduňkové vůně dokáže ženu během porodu zklidnit a ztišit její obavy. Je vhodná zejména v první době porodní.

9/ Máta peprná (Mentha piperita) – máta je uznávaná pro svůj um zmírnit nevolnost a zklidnit žaludek. Také zabraňuje plynatosti. Nicméně vzhledem k faktu, že její hlavní složkou je peprmint, který stimuluje dělohu, měly by ženy být s jejím užíváním opatrné. Stejně tak mátu neužívejte při kojení.

10/ Senna (Senna alexandrina) – jde o laxativum. Její užití není vhodné zejména v prvním trimestru. Zato v termínu porodu dokáže pročistit tělo a je vhodným přírodním preparátem před porodem. Vzhledem k projímavým účinkům s ní však zacházejte velmi opatrně. Šálek čaje po ránu nebo na noc bohatě stačí.

11/ Zázvor lékařský (Zingiber officinale) – snad nejznámější bylina, která je doporučovaná na ranní nevolnosti. V lékárně je dokonce možné sehnat speciální zázvorová lízátka pro těhotné. Šálek vychlazeného zázvorového čaje po ránu vám rozhodně udělá dobře a skutečně může pomoci zahnat nejen nevolnost, ale i utišit podrážděný žaludek a zlikvidovat rýmu.

12/ Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) – není vhodná v období těhotenství, ale lze ji použít pro urychlení porodu. V následném období kojení je zase vhodným doplňkem čajů pro podporu kojení. Stimuluje tvorbu mateřského mléka.


Tip Bylinky revue:

Čaj pro těhotné

Přísady: šípky – plod, meduňka – list, černý rybíz – plod, kopřiva – list

Příprava: Všechny bylinky navážíme po 30 g, vložíme do velké nádoby a promícháme. Odebereme jednu polévkovou lžíci a zalijeme ¼ litrem vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vždy měsíc a další měsíc si uděláme pauzu. Čaj je možné pít po celou dobu těhotenství.

 

Čaj na podporu kojení

Přísady: Maliník – list, anýz – plod, fenykl – plod, kopr – semeno, pískavice řecké seno – semeno, jestřabina – nať

Příprava: Všechny bylinky navážíme po 30 g, vložíme do velké nádoby a promícháme. Odebereme jednu polévkovou lžíci a zalijeme ½ litrem vody. Minutu povaříme a scedíme. Pijeme 3x denně po dobu 3 týdnů. Poté je nutné udělat si minimálně třítýdenní pauzu. Takto můžeme opakovat po celou dobu kojení.