Rezavec šikmý (Inonotus obliquus) neboli čaga je dřevokazná parazitická houba, která se vyskytuje na břízách v chladnějších oblastech severní polokoule. Na první pohled nevypadá zvlášť vábně, vlastně ani nepřipomíná typickou houbu tak, jak si ji většina z nás představuje. Zdání však může klamat a čaga doslova překypuje léčebnými účinky.

BUTTON-PREDPLATNEOdvar z houby čaga je ve východních částech Ruska po staletí znám jako lék na celou řadu zdravotních obtíží a zprávy o jeho účincích pronikají pomalu i na západ. Z biologického hlediska je čaga hutná černá houbovitá hmota, která obrůstá břízy napadené netoxickou parazitickou houbou Inonotus obliquus. Svým tmavým zbarvením a také tvrdou, rozpraskanou vnější strukturou zvanou sklerotium připomíná spálené dřevěné uhlí, vnitřní část houby pak má narezlou, hnědožlutou barvu.

Jaké má čaga léčebné účinky?

BR-10-2016-MAKETAVětšina zdraví prospěšných vlastností houby je přičítána jejím antioxidačním účinkům a také schopnosti podporovat oslabenou imunitu. Věnujme se čtyřem základním skupinám zdravotních obtíží, které nám může pomoci zmírnit nebo úplně vyléčit.

  1. Podpora oslabeného imunitního systému

Čaga obsahuje vysokou koncentraci beta-D-glukanu, který podporuje vyvážené fungování imunitního systému. To znamená, že v případě nutnosti posiluje jeho reakci na nepříznivé podněty a naopak zklidňuje a tlumí ve chvíli, kdy reaguje přehnaně. Jedná se tedy o rostlinu s přirozenou schopností upravovat biologické reakce organismu (biological response modifier–BRM). Výzkumy zároveň naznačují, že čaga podporuje růst a aktivitu imunitních systémů v počáteční fázi rakovinného bujení. shutterstock_175033784

Přesná role houby v boji s rakovinou musí být předmětem dalších studií, neboť zatím nebyla detailně popsána. Ukazuje se ale, že pomáhá pacientům bojovat s vedlejšími účinky chemoterapie a ozařování. Nelze s jistotou tvrdit, že čaga zpomaluje rozvoj nádorových onemocnění, zdá se nicméně, že některé její složky mají v medicíně velký potenciál a měly by být podrobeny dalšímu zkoumání.

  1. Zklidňující účinky

Čaga zpevňuje stěny žil a cév a v případě podráždění zklidňuje zasaženou oblast a napomáhá jejímu hojení. Může tak tlumit bolest a být prospěšná osobám trpícím neuropatií nebo cukrovkou.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v říjnovém vydání Bylinky revue a speciálu Vlasy, které jsou k dostání od 23. září!

FCB-BANNER-10-2016Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.