Bylinky podle abecedy: Podběl uleví od úporného kašle

BR-01-2018-MAKETA_se-stínem-s-bilym-pozadim-v-JPGBylinky revue 1/2018
Termín vydání: 29.12.2017
Žádejte v prodejnách tisku

Predplatne

Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Podběl lékařský (Tussilago farfara) se po dlouhé zimě objevuje v přírodě jako první.

Když kolem sebe stěží vidíme zelené lístky rostlin, podběl nám hlásí přicházející jaro svými sytě žlutými květy. A dobře to má příroda vymyšlené – rozkvétá právě v čas, kdy na nás ze všech stran útočí vlna chřipek a nachlazení.

Tato vytrvalá rostlina se brzy zjara objevuje snad všude. Včely a hmyz na podbělu nacházejí svou první potravu. Nejlépe se mu daří na nezarostlých či obnažených půdách okolo polních a lesních cest, na polích, březích potoků, na rumištích, skládkách či v lomech.

Podběl se pyšní Samotná lodyha měří nejvýše patnáct centimetrů i s jasně žshutterstock_76990651lutými květy, v době plodu se ale dokáže protáhnout až na dvojnásobnou délku.

Obsahové látky

V listech i květech se ukrývá hotová chemická laboratoř. Jsou zde obsaženy slizy, třísloviny, hořčiny, minerální soli, silice, fytosteroly, necidy a karotenoidy. Květy navíc obsahují vitamín C, flavonoidy, tanin, dextrin, bílkoviny, fytosteroly a žluté barvivo xantophyl.

Listy jsou na účinné látky bohatší než květ – obsahují navíc ještě kyselinu mléčnou, kávovou, gallovou, vinnou a jablečnou, dále pak zinek, draslík, cukry, cholin a polysacharid inulin (vhodný zejména pro diabetiky).

(…)

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v lednovém vydání Bylinky revue a Zdravých receptů, které vyšly v pátek 29. prosince!FB-BANNER-0118-BR

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.