Ukázka ze zářijových Bylinek: Bylinky podle abecedy – Pelyněk pravý

BR-9-2017-MAKETABylinky revue 9
Termín vydání: pátek 1. 9. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Abychom ocenili krásu rostlin, musí existovat i rostliny nepěkné, vedle nichž mohou ty krásné vyniknout. A přesně takový osud postihl pelyněk pravý (Artemisia absinthium).

Tato rostlinka nemá pěkné listy ani květy, navíc jeho nepříjemná chuť se stala symbolem všeho hořkého. Přitom jde o léčivku, které bychom si měli vážit.

Možná i proto se pelyněk nastěhoval na místa svému vzhledu přiměřená – na smetiště, rumiště, staré náspy a jiná zcela neatraktivní stanoviště. Avšak jak to často bývá i u lidí, nelze soudit podle zevnějšku – opravdová hodnota se skrývá uvnitř.

Pokud pelyněk každý zná, tak právě proto, že patří mezi naše kmenové léčivé rostliny. Sbírají se tenké, ještě ne zcela rozkvetlé stonky. Dá se sehnat i v lékárně, zdravé výživě či v drogerii. Chceme-li jej sbírat venku, pak je šance najít ho od července do října.shutterstock_92286232

Pelyněk je trvalka dorůstající výšky až 150 centimetrů. Lodyha je větvená a v dolní části dřevnatící. Listy jsou matně stříbřitě zelené. Květní úbory jsou bohatě větvené laty žluté barvy.

Léčivé účinky

Jako léčivka byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Je to vůbec nejvíce hořká rostlina, a to ji předurčuje především k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí.

Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí a v neposlední řadě vyhání střevní parazity.

(…)

Text: MUDr. Zbyněk Mlčoch

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v zářijovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 1. září!FCB-BR9-ZR9

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.