Ukázka ze srpnových Bylinek: Bylinky podle abecedy – Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

br-8-2017-maketaBylinky revue 8
Termín vydání: pátek 28. 7. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Pampeliška roste všude jako plevel. Je však velkou chybou, když se ji snažíme zlikvidovat, abychom měli čistý trávník. Žluté kvítky, dlouhé listy, ba i kořen mohou být chutnou součástí našeho jídelníčku. Vyzkoušíte ji spolu s námi?

Popisovat pampelišku je snad zbytečné. Rostě všude kolem cest, na loukách, pastvinách i zahradách. Jde o bylinu patřící do čeledi hvězdicovitých, která dorůstá většinou zhruba do výšky deseti centimetrů , není však výjimkou, když narazíme na půlmetrového obra.

Kořen je vřetenovitý a mléčnatý, oddenek vícehlavý a listy jsou umístěny ve spodní části. Jsou kopinaté, podlouhlé a oválné. Ze středu listové růžice vyrůstají lysé, duté stvoly. Ty jsou zakončené nádherně zářícím žlutým květním úborem.shutterstock_621558377

Plody jsou ochmýřené nažky, které na sobě mají bílé chmýří. To je sestaveno do tvaru koule. Přes celou rostlinu se táhnou takzvané mléčnice. Ve chvíli, kdy rostlinku utrneme, začnou mléčnice ronit hořkou bílou šťávu. Té se říká latex.

Šťáva po sobě zanechává tmavé skvrny, na které je třeba dávat si velký pozor. Na rukou nám totiž zanechají památku s největší pravděpodobností na několik dní a z oblečení je neodstraníme nejspíš vůbec.

Pampeliška kvete od časného jara až do června a pak znovu ještě na podzim.

(…)

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v srpnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. července!fcb-br8

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.