Ukázka z červencových Bylinek: Bylinky podle abecedy – Oves setý funguje jako afrodiziakum

Historicky nejmladší kulturní obilnina je v našich končinách velmi oblíbená. Do Evropy se oves dostal jako plevel v tehdy již kulturní pšenici a ječmeni. A je dobře, že ho naši předkové nepřehlédli, jelikož skvěle chutná a má spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví.

Oves setý ((Avena sativa) se řadí do čeledi lipnicovitých (Poaceae). br-7-2017-maketaPlodina dorůstá výšky až 150 centimetrů. Stéblo je vzpřímené, hladké a vyrůstají z něj dlouhé, drsné listy. Převislé květy skládají všestranně rozvětvenou latu, klasy jsou dvoukvěté.

Plodem ovsa je obilka – zrno. To slouží k výrobě ovesných vloček, krupice, oleje či se mele na mouku. Krom toho se však využívá i jako krmivo pro zvířata, zejména pro koně. Nezralý porost se krmí jako zelená píce. Ten je však možné sbírat od června do července pro léčebné účely (na odvary a podobně).

Složení

Ovesné zrno obsahuje 13 procent bílkovin, 5 procent tuku, 56 procent sacharidů, 12 procent vlákniny a cca 3,5 procenta minerálních látek (železo, vápník, hořčík, mangan, fosfor). Rovněž v sobě ukrývá vitamíny skupiny B, vitamín E, antioxidanty a lehce rozpustnou vlákninu (beta-glukany).  Najdeme v něm i škrob, saponiny, glukoniny (látky svým složením podobné inzulínu), bílkoviny či alkaloid avenin. Právě ten byl mimochodem vědci vyhodnocen jako účinné ženské afrodiziakum. shutterstock_190860035Podporuje totiž libido a stimuluje centrální nervovou soustavu. I u mužů může mírně zvýšit sexuální výkonnost, v každém případě však dodá neuvěřitelné množství energie.

V ovesné slámě je pak přítomen zejména pektin, karoten a hojně kyseliny křemičité.

Zdravotní účinky

Ovesné zrno, výrobky z něj či odvar se doporučuje užívat při cukrovce, jelikož účinně snižuje hladinu cukru. Díky komplexu vitamínů skupiny B je však vhodný také v období nadměrného stresu a nervového vypětí. Posiluje nervy, zahání únavu a vyčerpanost, zklidňuje. Umí snížit hladinu cholesterolu, podpoří krevní oběh a odplaví ledvinové kameny. Rovněž si umí poradit s nemocnými klouby a páteří.

(…)

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.