Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Bylinky podle abecedy – Olivovník sníží cholesterol a srovná tlak

Odpradávna byly olivové listy ceněny v přírodní medicíně pro své antibakteriální, antiparazitní, antivirové, protizánětlivé a protiplísňové účinky. Umí toho však mnohem víc. A vypěstovat si tuto širokospektrou léčivku můžeme i sami doma.

BUTTON-PREDPLATNEOlivník patří mezi jedny z nejstarších kulturních rostlin. Lidé jej pěstovali už v mladší době kamenné, nejčastěji na území Asie a Afriky. Ještě před naším letopočtem ho v Řecku a dalších středomořských zemích uctívali jako posvátný strom. Údajně jej totiž Řecku darovala bohyně Athéna. Ať už je však jeho historie jakákoli, dnes víme, že jde nejen o okrasný strom, ale zároveň i cenné přírodní léčivo.

Popis stromu

Olivovník evropský (Olea europaea) patří do čeledi br-4-2017-maketaolivovníkovitých. Jde o stálezelený strom, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Koruna je nepravidelná, kulovitá a spíše horizontálního tvaru. Květy jsou žlutobílé až bílé a plody mají zelenou až černou barvu. Patří mezi peckovice a obsahují značné množství cenného oleje.

Účinky na zdraví

Plody: Olivy jsou velmi zdravé – ukrývají v sobě bohatý zdroj vitamínů D, E a K, z minerálních látek je pak hojně obsaženo železo a měď. Obsahují i spoustu antioxidantů, čímž chrání buňky před volnými radikály a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Právě samotné olivy jsou také použity k výrobě populárního olivového oleje.

Listy: Je možné připravit z něj čaj, který je oblíben zejména ve středomořských zemích. Využívá se k léčbě mnohých onemocnění od vysokého krevního tlaku, přes vysokou hladinu krevního cukru až po špatný cholesterol. S tímto pomáhají obsažené látky, jako je oleuropein, polyfenoly, flavonoidy (hydroxytyrosol) a triterpeny.Print

Čaj také pomáhá při nachlazení a virózách. Popíjení čaje i jeho zevní aplikace na obličej vyhlazuje pleť, redukuje vrásky a likviduje akné. To je i důvod, proč se olivový výtažek často využívá v kosmetickém průmyslu.

Extrakt z listů se zase využívá jako přírodní antivirotikum (chřipky, rýma, nachlazení). Působí však i jako přírodní antibiotikum a pomáhá tělu v boji se záněty nejrůznějšího původu. Extrakt je možné využít i jako přírodní prostředek proti plísním. K tomu se však hodí i výluh z listů, ve kterém je možné každý den postižená místa na těle koupat, případně je jím omývat.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.