Výtažek z lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra) je padesátkrát sladší než sacharóza a často se používá i jako sirup. Ten může být ve vhodných dávkách stejně účinný jako kodein. Ve vysokých dávkách pak působí jako projímadlo. V Asii je lékořice často používaná při léčbě nemocných jater. Číňané ji zase používají na podrážděná střeva a žaludeční vředy.


Zvýhodněné předplatnéBylina patří do čeledi bobovitých (Fabaceae). Jde o rostlinu s až metr a půl dlouhými oddenky. Sama dorůstá do výšky zhruba jednoho metru. Lodyhy jsou přímé a silné a listy vzdáleně připomínají akát. Lékořice pochází původně z východního Středomoří, dnes je rozšířena zejména v jižní Evropě a Asii, dokonce i v Austrálii. U nás se můžeme s lékořicí setkat na jižní Moravě, i když minimálně. V našich zemích se hojně pěstovala od 16. století do druhé poloviny 19. století.

 

Popis rostliny

Lodyhy lékořice jsou přímé a silné. Listy má lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou vejčité, celokrajné, na spodní straně jsou žláznaté a lepkavé. Lékořice lysá kvete v červnu a červenci bledě fialovými květy, které skládají přímé hrozny. Plodem je lysý lusk, jenž obsahuje většinou tři až čtyři klíčivá semena.

 

Léčivé účinky

Zvýhodněné předplatnéJejí pozitivní účinky na lidský organismus znali již staří Egypťané a v Indii je tato rostlina známá déle než 4 000 let. Lékořice obsahuje monosacharidy a oligosacharidy s uronovými kyselinami. Dále triterpenoidní saponiny (glycyrrhizin), flavonidové glykosidy (likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin, formononetin), oxykumariny, asi 20 procent škrobu a do 6 procent hořčin.

Rostlina jako taková navíc obsahuje cyklitoly (pinitol) a její semena v sobě ukrývají toxický kanavanin. Lékořicový kořen působí pozitivně na vykašlávání a rozpuštění hlenů. Je to jedna z mála bylin skutečně pomáhajících při ztrátě hlasu. Čistí plíce, pomáhá při kataru průdušek a využívá se jako lék při nedostatečnosti kůry nadledvinek.

V malých dávkách odvodňuje a působí jako mírné projímadlo. Hojí žaludeční a dvanácterníkové vředy. Optimalizuje žaludeční kyselost, zvyšuje vylučování žluči, snižuje teplotu a reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Je také prokázáno, že snižuje krevní srážlivost a účinnost enzymu zodpovědného za některé komplikace provázející cukrovku (oční poruchy). V neposlední řadě chrání játra před účinkem některých jedů a podporuje činnost prospěšných chemikálií v těle.

 

Pěstování

Vzhledem k tomu, že lékořice je zvyklá na teplo, musíme jí dopřát slunné a teplé místo a k tomu ideálně písčitou půdu plnou živin s pH šest a více. Pokud budeme sázet ze semínek, je nutné je nejprve na den až dva namočit do vody a poté je vložit do substrátu půl až jeden centimetr hluboko. Vysévat můžeme kdykoli během roku.

Pokud budeme sázet rovnou lékořicový kořen, neb i to je možné, pak jej musíme zasadit někdy v březnu cca deset centimetrů hluboko.

Lékořice kvete od června do srpna. Na zimu je nutné rostlinu sestříhat a zbavit ji mrtvých šlahounů. Kořen lékořice sbíráme na podzim, ideálně v říjnu, kdy rostlině opadávají listy. Potřebné léčebné účinky má však nejdříve až třetím rokem. Kořen sušíme rozpůlený či rozčtvrcený při teplotě do 35 °C.

 

Vyzkoušejte:

Lékořicový sirup

Přísady: 500 ml vody, lžíce drceného omanu pravého, lžíce drceného anýzu, lžíce drcené lékořice, 2 lžíce citrónové šťávy, 6 lžic medu, 4 lžíce whisky

Příprava: Vodu přivedeme k varu, přidáme bylinky a společně zhruba 15 minut povaříme. Vychladíme a scedíme do čisté nádoby. Ke zchladlé bylinné směsi přidáme citrónovou šťávu, med a whisky a pořádně protřepeme. Uchováváme v lednici.

 

Ústní voda

Přísady: 30 g kořene lékořice, 500 ml vody  

Příprava: Kořen zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a 15 minut vaříme. Používáme na afty a záněty ústní dutiny.