Rostliny z několika rodů stálezelených dřevnatých trav z čeledi lipnicovitých a podčeledi bambusovité si v posledních desetiletích získaly celosvětovou popularitu. Pojďme nyní zjistit, proč se tak stalo.

BUTTON-PREDPLATNEJak napovídá jeho řazení do čeledi lipnicovitých, bambus patří – pro mnohé poněkud překvapivě – mezi trávy. Stébla, která vytváří, jsou travám také velmi podobná, jen o poznání mohutnější a dřevitá.

Celkově je známo přibližně 2 000 druhů bambusů, z nichž některé druhy nabývají impozantních rozměrů. Největší bambusy v Asii dorůstají do výšky až 40 metrů, ale i v mírném pásmu mohou někdy dosáhnout více než dvacetimetrové výšky.br-11-2016-maketa

Bambusy jsou současně nejrychleji rostoucími rostlinami na Zemi, není výjimkou přírůstek až jeden metr za 24 hodin, v našich podmínkách je to až 30 centimetrů za den. Této vlastnosti se v historii využívalo dokonce i k mučení, kdy byli odsouzenci přivázáni k rychle rostoucímu bambusu, který prorůstal jejich tělem.

Popis rostliny

Srdcem bambusu jsou podzemní oddenky, jejichž stavba určuje charakter růstu, tedy jestli daná rostlina patří mezi trsovité, anebo výběžkaté bambusy. Rozdíl mezi nimi si snadno představíme na jejich menších příbuzných.

Zatímco trsovité bambusy vytvářejí kompaktní tvary podobné drnu trávy, bambusy výběžkaté se nekontrolovatelně šíří po okolí podzemními šlahouny, velmi podobnými plevelu, který všichni dobře známe – pýru. shutterstock_418500934V obou případech pak z oddenků teleskopicky vyrůstají stébla, která se skládají z článků a kolének. Listy jsou stálezelené a průběžně se obnovují. U mrazuvzdorných druhů je patrné příčné žilkování, které umožňuje intenzivnější rozvod vody v listech.

Pozoruhodné je kvetení bambusů. Přestože existují druhy, které kvetou každoročně a kvetení přežívají, řada bambusů kvete ve velmi dlouhých cyklech – například Phyllostachys bambusoides jednou za 100 až 140 let.

shutterstock_232311481Když nastane doba kvetení, vykvetou všechny rostliny téhož druhu najednou. Bez ohledu na stáří jednotlivých rostlin tak vykvete najednou celý bambusový les… a následně umírá. Původní generace zanechává místo nové generaci rostlin v podobě semen, která uzrají po odkvětu. Bambusy této nové generace se pak od svých „rodičů“ často velmi liší.

Původ bambusu

Původním místem výskytu bambusu je jihovýchodní Asie, tropická a Jižní Amerika, domovem většiny zimovzdorných bambusů jsou potom Čína a Japonsko.

(…)

Text: Radka Martínková

Zajímá vás více? Listopadové Bylinky revue a speciál Migréna vycházejí již ve čtvrtek 27. října!
fcb-banner-11-2016-2Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.