Devětsil lékařský Petasites hybridus
DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ
Petasites hybridus
Časně zjara začíná vyrůstat ze země tato mnohostranně léčivá bylina, které už v dávných dobách přisuzovali léčivý účinek v boji s morovou epidemií. Dodnes se listy devětsilu využívají na hojení vředů a ran a jiných kožních i vnitřních chorob.
Účinky
Nejúčinnější částí devětsilu je kořen. Pro jeho špatné sbírání ve volné přírodě, je snazší sbírat květy a listy, které mají téměř stejný léčivý účinek a obsahové látky. Sušený kořen lze zakoupit v obchodech s bylinkami. Všechny tři léčivé části byliny obsahují silici, hořčiny, sliz, třísloviny, patasin, inulin, cholin, sloučeniny síry, minerální soli a kyseliny. Má silné desinfekční a hojivé účinky. Pomáhá při křečích nervového původu a při epileptických záchvatech. Využití najde také při kašli a chrapotu, bolestivé menstruaci a proti střevním parazitům. Má potopudný a močopudný účinek.
Popis
Devětsil lékařský je vytrvalá rostlina dosahují až 50 cm. Má silný oddenek, ze kterého už počátkem března vyhání tlusté, duté, masově červené, šedoplstnaté, šupinaté lodyhy, ukončené květy v hroznovitých úborech. Květy jsou špinavě purpurové až bledě růžové a příjemnou vůní. Kvete až do konce května. Listy začínají růst až po odkvětu rostliny. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí. Jsou to jedny z největších listů mezi rostlinami vyskytujícími se běžně v Česku. Kořen lze vykopávat časně z jara, ale jde to velmi obtížně. Květy se sbírají za slunného počasí v květnu, až když jsou plně venku. Listy je ideální sbírat v plném stadiu růstu ještě než dosáhnout největších rozměrů.
Užívání
Zevně se devětsil užívá ve formě listových obkladů při revmatických bolestech, na zanícené žíly, otoky vyvrtnutí a různé svalové bolesti. Spařené a lehce podrcené listy se přikládají na kožní onemocnění, vředy, rány, odřeniny a při psoriáze (lupence) snižují tvorbu šupin. Vnitřně se užívá bylinka ve formě čaje/nálevu při bolestivé menstruaci, kašli, epilepsii a střevních parazitech. Čistí krev, působí potopudně a močopudně.
Kontraindikace
Pozor při sběru listů na záměnu s podbělem (při sběru malých listů) a s lopuchem (při sběru již dorostlých velkých listů). U některých jedinců může zvláštní vůně vyvolat nevolnost.
Tip
Obklad z listů: Mladé, šťavnaté listy dostatečně velkého vzrůstu naklepeme paličkou na maso na prkýnku. Položíme na postižené místo, přikryjeme igelitem a obvážeme. Necháme působit několik hodin nebo přes noc.