Chrpa polní Cyanus segetum
CHRPA POLNÍ
Cyanus segetum
Významná medonosná rostlina s léčivými účinky podporujícími látkovou výměnu v těle, na zánětlivá oční onemocnění a pro zmírnění tvorby lupů.
Účinky
Chrpa obsahuje organické barvivo centaurin, glykosid cichoriín, třísloviny, saponiny a slizy. Má močopudný účinek, podporuje uvolňování žluči, má protizánětlivé účinky a podporuje látkovou výměnu v těle.
Popis
Jednoletá bylina se vzpřímenou rozvětvenou lodyhou hustě porostlou chloupky dosahující výšky až 1 metru. Listy jsou střídavé, ve spodu lodyhy krátce řapíkaté zubaté, uprostřed přisedlé a úzce kopinaté. Kvete modře šupinatým zákrovem a trubkovitými květy od června do srpna. Roste v polích s obilovinami, okopaninami a na úhorech. V přírodě je díky používání pesticidů a herbicidů na ústupu. Lze si ji vypěstovat ze semen. Sbírají se celé květy s krátkou stopkou, které se suší ve stínu za občasného obracení nebo uměle do 35 st. Při sušení na slunci ztrácí barvu i účinné látky.
Užívání
Chrpa se užívá ve formě nálevu/čaje jako močopudný prostředek a pro látkovou výměnu. Je součástí mnoha čajových směsí při poruchách trávení a při žlučníkových potížích. Zevně slouží odvar k oplachování hlavy při nadměrné tvorbě lupů, k obkladům a k oplachování očí při zánětlivých a hnisavých chorobách a do osvěžujících koupelí. Je součástí mnoha vyráběných přípravků využívaných farmaceuticky tak kosmeticky.
Kontraindikace
Nejsou známy.
Tip
Nálev pro domácí užití: jednu čajovou lžičku květu chrpy přelijme 250ml vroucí vody, necháme louhovat 10 min a poté scedíme. Pijeme 3 x denně pro látkovou výměnu nebo jako močopudný prostředek. Pro zevní použití použijeme místo jedné čajové lžičky lžíci polívkovou.