Zlikvidujte suchý kašel
Zlikvidujte suchý kašel
Kašel vyvolává podráždění určitých buněk, jež se nacházejí na sliznici a pokrývají celé dýchací cesty. Má tři fáze: inhalaci (vdech vzduchu, nádech), nucenou exhalaci vzduchu, který naráží na neprůchodnou štěrbinu mezi hlasivkami a její otevření, a prudké uvolnění vzduchu z plic, provázené výrazným zvukem. Když nás suchý kašel přepadne, je vhodné naordinovat si v první řadě klidový režim. Ještě lepší variantu ovšem představuje doplnění klidového režimu přírodní léčbou. Maximálně během tří dnů bychom pak měli vidět nějaké zlepšení, byť malé. Pokud se tak nestane, nebo se naopak průběh suchého kašle začne zhoršovat, měli bychom navštívit lékaře. Zejména z toho důvodu, aby vyloučil komplikace například v podobě zápalu plic či astmatu. Suchý kašel se zhoršuje v suchém a teplém prostředí a nemocného nesmírně obtěžuje.
To nejlepší z levandule najdete zde
Inhalace
Pro tento účel se hodí využít služeb léčivých výparů. Není k tomu třeba žádných speciálních přístrojů, naprosto dostačující je větší hrnec a flanelový ručník. Nejprve si připravíme bylinku či bylinky, které chceme použít. Pro inhalaci se hodí jitrocel kopinatý, šalvěj lékařská či majoránka. Bylinku nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a necháme dojít k varu. Odstavíme a necháme alespoň deset minut louhovat. Poté přecedíme a znovu přivedeme k varu. Přidáme pět kapek čistého čajovníkového oleje (tea tree), dáme hlavu nad hrnec a přikryjeme ji ručníkem. Takto inhalujeme, co vydržíme. Doporučená doba je deset až patnáct minut. Hrnec s odvarem můžeme průběžně zahřívat, není třeba pokaždé připravovat novou směs. Pouze je nutné před každou inhalací doplnit čajovníkový olej, jenž se odpařuje.
ODVAR K PITÍ
Odvar na pití lze připravit v podstatě stejným způsobem jako nálev pro inhalaci. Zde využijeme smrkových výhonků, levandule lékařské či islandského lišejníku. Bylinky zalijeme, necháme deset až patnáct minut louhovat. Poté přelijeme do čisté nádoby a pijeme šálek třikrát denně. Také jej můžeme lehce dosladit medem nebo domácím sirupem z černého bezu či lipového květu.
Zdroje: Herbář proti kašli - Bylinky revue