Sedm silných bylinek na odkašlání

banner-bojovnici-chripkaa

S kašlem musíme zápolit docela často. Není to nemoc sama o sobě, ale spíš příznak různých onemocnění: viróz, zánětů horních i dolních cest dýchacích nebo astmatu. Protože nám dovede pěkně zatopit, je dobré vědět, které bylinky na něj fungují a proč. Na různé druhy kašle fungují různé bylinky. Správně vybraný bylinkový čaj potom dovede pomoci a podpořit klasickou léčbu.

KAŠEL SUCHÝ, NEBO VLHKÝ?

Suchý kašel (nebo také dráždivý) je takový, při kterém se nevytváří žádný hlen. Kašel je způsoben tím, že se tělo snaží zbavit infekce, která napadla krk nebo horní cesty dýchací. Protože jsou sliznice podrážděné, cítíme na nich škrabání nebo šimrání, které nás nutí ke kašlání.

Příčinou takového kašle může být chřipka, nachlazení, infekce nebo třeba také vniknutí dráždivých látek, alergie, kouření nebo reakce na některá léčiva. Pomáhají léky nebo bylinky, které uklidňují sliznici. Vlhký kašel (nebo také produktivní) je takový, při kterém se vytváří hlen, který vykašláváme. Hlen se tvoří v pozdější fázi zánětů dýchacích cest, je produkován speciálními žlázkami ve sliznici. Hlen sliznici pokrývá a při infekci zhoustne. Protože leží na sliznici nebo po ní stéká, dráždí ji a tím vzniká nucení na kašel.

Tímto kašlem se pak odstraňují škodliviny související s nemocí, což je dobře. Nepříjemné je, že takový kašel nemocného obtěžuje a vysiluje. Pomáhají při něm léky a bylinky, které podporují tvorbu a vykašlávání hlenů.

KTERÉ LÁTKY V ROSTLINÁCH POMÁHAJÍ PROTI KAŠLI

Bylinky pomáhají proti kašli prostřednictvím různých účinných složek. Jedná se především o silice, saponiny a slizy. Jak fungují? Silice nepatrně dráždí sliznici a tím ji nutí vytvářet hlen. Když je hlenu více, lépe se vykašlává a tělo se lépe zbavuje infekce. Některé bylinky svými silicemi sliznici také dezinfikují. Stejně jako silice fungují i saponiny – drážděním zvyšují sekreci hlenu, který pak prostřednictvím kašle z těla odchází společně s nežádoucími mikroorganismy.

Slizy, obsažené v rostlinách, fungují jiným způsobem. Vytvářejí na sliznici ochranný filtr, díky kterému nedochází k tak intenzivnímu dráždění, a tím jsme méně nuceni ke kašli. Tyto látky proto pomáhají i při suchém kašli, nejen při mokrém, protože se snižuje jak mechanické, tak i chemické dráždění.

A které bylinky tedy nejvíce pomáhají proti kašli a jakým způsobem?

BYLINKY, KTERÉ UKLIDŇUJÍ SLIZNICI

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel je vynikající a osvědčená bylinka na zklidnění sliznice podrážděné kašlem, na odkašlání a na uvolnění hlenu. Obsahuje také hodně slizovitých látek. Roste po celé Evropě a Asii a najdeme ji na každé zahrádce. Pro léčebné účely se sbírají listy, a to od června do srpna. Používá se ve formě čajů a sirupů či bylinných bonbonů. Má i možnost zevního užití, a to jako obklad na špatně se hojící rány.

DOMÁCÍ JITROCELOVÝ MED PROTI KAŠLI

Budete potřebovat:

• 2 hrsti jitrocelových listů
• 250g sklenici kvalitního tekutého medu

Postup:

Jitrocelové listy nasekejte keramickým nožem, vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte medem. Dobře promíchejte a uzavřete. Nechejte odležet dva týdny, potom přeceďte a listy ještě dobře vymačkejte. Jitrocelový med skladujte v lednici. Užívejte 3x denně velkou lžíci po jídle.

Sedmikráska chudobka (Bellis perenis)

Sedmikráska je nenáročná na živiny, proto získala přízvisko chudobka. Roste po celém světě a lidé mají za to, že kromě léčivých účinků také přináší štěstí. K léčebným účelům se sbírají květy, které se sbírají od dubna do zimy. Obsahují velké množství saponinů, slizu, silic a dalších složek, které pomáhají zklidňovat sliznice obolavělé kašlem.

ČAJ ZE SEDMIKRÁSKY NA ZKLIDNĚNÍ DÁVIVÉHO KAŠLE

Budete potřebovat:

• 1 lžíci čerstvých nebo sušených květů sedmikrásky
• 0,3l vody 

Postup:

Sedmikrásky zalijte vařící vodou a nechejte 10 minut louhovat. Potom sceďte, oslaďte medem a pijte 3x denně po jídle.

BYLINKA, KTERÁ ROZPOUŠTÍ HLENY

Lékořice lysá (Glycirrhiza glabra)

Lékořice pochází z Orientu, ale je rozšířená na více územích. Pro léčebné účely se používají kořeny, které se sbírají v době, kdy rostlina nasazuje na květ. Lékořice má typickou chuť a vůni, je sladká a vyrábí se z ní oblíbená pochoutka – pendrek. Říká se jí také sladké dřevo. Obsahuje mnoho silic, tříslovin, flavonů, fytoncidů, glykosidů a glycyrrhizinu. Díky tomu přípravky z lékořice rozpouštějí hleny a usnadňují odkašlávání. Pomáhají i proti chrapotu a přidávají se do projímavých směsí.

LÉKOŘICOVÝ NÁLEV PRO ODKAŠLÁNÍ

Budete potřebovat:

• 1 lžíci kořenu lékořice
• 0,3 dcl vody

Postup:

Kořen lékořice podrťte a vložte do hrnku. Zalijte jej vařící vodou a nechejte 10 minut louhovat, potom sceďte. Nálev se pije 3x denně po jídle. Není vhodný pro lidi s vysokým tlakem a nedoporučuje se jej popíjet déle než 1 týden.

BYLINKY, KTERÉ OBSAHUJÍ SLIZ

Sléz lesní (Malva silvestris)

Sléz je dvouletá nebo vytrvalá bylina, která je hojně rozšířená od nížin až po hory. Sbírají se listy a také jeho pěkné květy, a to za suchého počasí v době od července až do října. Obsahuje velké množství slizu, tříslovin a přírodních barviv. Díky nim bylina působí protizánětlivě a mírní kašel, protože chrání sliznice.

SLÉZOVÝ ČAJ K OCHRÁNĚNÍ SLIZNIC

Budete potřebovat:

• 2 lžičky slézu
• 0,5 l vody 

Postup:

Sléz (sušený nebo čerstvý) vložte do skleněné konvice a zalijte vařící vodou. Přiklopte a nechejte louhovat 15 minut, potom slijte. Pijte 1 šálek ráno a 1 šálek večer, vždy po jídle.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Divizna je impozantní rostlina, kterou rozhodně nepřehlédnete, může dorůst až do 2 metrů výšky. Roste po celé Evropě na loukách, stráních a pasekách. Pro léčitelské účely se sbírá květ, a to za suchého počasí od května do září. Pozor na semena, která jsou jedovatá. Divizna obsahuje mnoho slizovitých látek, flavonoidů, dále silice, saponiny a cukry. Usnadňuje odkašlávání, zklidňuje kašel, léčí záněty úst a hrtanu. Slizovité látky přispívají k ochraně bolavých sliznic.

DIVIZNOVÝ ČAJ NA ZKLIDNĚNÍ KAŠLE

Budete potřebovat:

• 4 lžičky diviznového květu
• 0,5l vody

Postup:

Diviznový květ zalijte vařící vodou, zakryjte a nechejte čtvrt hodiny louhovat. Potom slijte, oslaďte medem a popíjejte po jídle.

Podběl léčivý (Tussilago farfara)

Podběl je jedna prvních bylinek, které na jaře rozkvétají. Roste po celé Evropě a Asii, a to zejména na vlhčích stanovištích. Není náročný, takže jej můžete najít opravdu všude. Pro léčebné účely se sbírá květ a list. Obsahuje slizy, třísloviny, silici, hořčiny a další účinné látky. Proto napomáhá odkašlávání a ochraně sliznic. Nálev z něj připravíte stejně jako ze slézu a divizny. Ze všech těchto bylinek můžete také vytvořit směsný čaj, který se pije ráno a večer po jídle.

BYLINKA, KTERÁ DEZINFIKUJE

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum)

Mateřídouška je drobná bylinka s modrofialovými kvítky, jejíž vůni můžeme za teplého letního dne cítit na hony daleko. Najdeme ji na suchých stanovištích, vlhko nemá ráda. Sbírá se nať i s květem od června do září.

Mateřídouška obsahuje mnoho silic, třísloviny, organické kyseliny, flavony a fytoncidy. Hlavní složkou silic je thymol, který je silné antiseptikum. Díky němu mateřídouška dezinfikuje sliznice, mírní kašel, uvolňuje hleny. Působí i na oblast zažívacího traktu.

MATEŘÍDOUŠKOVÝ ČAJ PRO URYCHLENÍ LÉČBY KAŠLE

Budete potřebovat:
• 1 lžičku mateřídouškové nati
• 0,3 l vody

Postup:

Mateřídoušku zalijte vařící vodou, přiklopte a nechejte 5 minut louhovat. Potom sceďte a pijte. Podává se 5x denně šálek čaje. Můžete si připravit směsný čaj s jitrocelem, bude ještě účinnější.

 

Banner kapky