Netradiční suroviny pro tradiční cukroví
Netradiční suroviny pro tradiční cukroví
Klasické vánoční cukroví je pro lidské tělo doslova časovanou bombou. Sladkosti plné mouky, cukru a tuku organismu rozhodně neprospějí a navíc často přidávají i nechtěné kilogramy. Přesto však existuje způsob, jak si dopřát vánoční mlsání zdravěji – a dokonce i bez pečení. Stačí jen sáhnout po kvalitnějších a zdravějších surovinách, které tělu dodají potřebné živiny, aniž by jej zbytečně zatěžovaly.
MOUKA
Většina receptů počítá s klasickou bílou moukou. Té je však lepší se vyhýbat, jelikož neobsahuje žádné blahodárné látky. Místo ní můžeme využít mouku celozrnnou či jiné, třeba i bezlepkové alternativy. Pro sladké pečení se skvěle hodí ječná mouka, jež je zdrojem bílkovin, zdravých tuků, sacharidů i vlákniny. Obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, zlepšuje trávení, snižuje hladinu cukru i cholesterolu a působí protizánětlivě. Špaldová mouka má během vánočního pečení tu výhodu, že její chuť je lehce oříšková a hodí se do všech těst, kam patří ořechy. Neobsahuje cholesterol, je dobře stravitelná a má obrovské množství vitamínů skupiny B. Pohanková mouka je bezlepková, což ocení lidé citliví na lepek. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálních látek a rovněž rutin, jenž blahodárně působí na cévy a žíly. Pečivo i cukroví z ní je křehké. Celiaci však ocení i bezlepkovou mouku rýžovou, jáhelnou, kukuřičnou, amarantovou, dokonce i hrachovou či ovesnou. A vyzkoušet můžete i mouku žitnou. Do cukroví se příliš nepoužívá, hodí se spíše do chleba a do slaného pečiva. Ovšem například perníčky z ní jsou nepřekonatelné. Žito pozitivně ovlivňuje imunitní a oběhový systém, pročišťuje tělo a reguluje zažívání.
SLADIDLO
Rafinovaný bílý cukr jsme se už téměř odnaučili používat a místo něj je teď v oblibě cukr třtinový. Ovšem ani ten nepatří mezi ideální sladidla. Oproti klasickému bílému cukru obsahuje minerální látky a aminokyseliny, tím však jeho škodlivost pro organismus neklesá. Vliv na vznik zubního kazu, obezity nebo cukrovky je stejný. Přírodní třtinový cukr má jantarově zlatou barvu a vyrábí se jen krystalizací čerstvé třtinové šťávy s vynecháním všech chemických procesů a přísad. Má typickou karamelovou chuť a vůni po ovoci a medu. Ani tolik populární sirup z agáve není nic zdravého. Co se škodlivosti pro tělo týče, téměř se vyrovná obyčejnému cukru. Při přípravě sladkých jídel a cukroví bychom proto měli upřednostňovat spíše melasu, javorový sirup, ječný slad nebo med. Podle legendárního léčitele pátera Ferdy je pak nejlepším sladidlem doma připravený karamel, jelikož působí jako jediné sladidlo v těle zásadotvorně.
TUK
Cukroví bývá doslova přesyceno nezdravými tuky. Ty mohou přímo vést ke zvýšené tvorbě cholesterolu, zvyšují riziko ukládání tuku v těle a rovněž pravděpodobnost onemocnění srdečně-cévní chorobou. Jasnou volbou by proto měly být nenasycené tuky vyskytující se zejména v rostlinných olejích. Pochopitelně bychom měli využívat ty za studena lisované a v biokvalitě.
KAKAO A ČOKOLÁDA
Tradiční čokoláda na vaření už dávno není tou, jakou jsme dříve znali. Stačí se podívat na složení a je jasné, že tento produkt nemá s opravdovou čokoládou téměř nic společného. Preferovat bychom měli skutečně kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Pokud ji potřebujeme rozředit, pak tak můžeme učinit s kokosovým olejem či kakaovým máslem, případně ještě mlékem či rostlinným mlékem. Také kakaový prášek je lépe kupovat s označením „raw“ či „fair trade“. Chceme-li se však kakau vyhnout úplně, pak můžeme použít přírodní náhražku – karob, tedy svatojánský chléb. Jedná se o cca dvacet centimetrů dlouhé lusky rohovníku obecného. Ty se následně pomelou na prášek podobný kakau. Karob je rozhodně zdravější variantou kakaa a čokolády, obsahuje méně tuků a má asi o třetinu nižší kalorickou hodnotu.
OŘECHY
Jsou blahodárnou potravinou, která je schopna dodat nám téměř vše, co lidské tělo potřebuje. Nesmíme ale zapomínat na skutečnost, že ořechy jsou velmi nutričně bohaté. Navíc obsahují spoustu tuku – i když tělu prospěšného. Kromě toho obsahují spoustu bílkovin, vlákniny a dalších cenných látek. Jsou také silným antioxidantem, který likviduje volné radikály a zabraňuje negativnímu ovlivňování zdravých buněk. Pravidelná konzumace ořechů (alespoň dvakrát týdně malou hrst) může pomoci léčit zánět cév, ozdravovat kardiovaskulární systém, předcházet cukrovce 2. typu a bojovat se záněty všeho druhu.
SUŠENÉ OVOCE
Sířeným druhům se vyhýbejte obloukem. Pokud potřebujete sušené ovoce koupit, pak preferujte nesířené a ideálně v bio kvalitě. Sířením si ovoce zachovává původní barvu a zabraňuje přirozeným enzymatickým změnám (hnědnutí). Citlivost na oxid siřičitý je individuální, ale u citlivějších lidí může vyvolávat bolesti hlavy či nevolnost. U astmatiků dokonce alergické reakce. Nejlepší variantou je doma nasušené a pochopitelně nepřislazované.
Zdroj: Speciál bylinky revue - nepečené cukroví