Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Nejlepší čas pro sběr kopřivy

resized_image_1000px_72dpi_800kbNejlepší čas pro sběr kopřivy

Je známá, ale ne příliš oblíbená pro svá „žihadla“. Pokud byste ji chtěli sbírat, ale bojíte se požahání, použijte rukavice. Doma pak kopřivu můžete usušit nebo spařit a víc se jí už bát nemusíte. Bude vám totiž už jen skvěle sloužit a pomáhat.

Charakteristika kopřivy

Lodyhy kopřivy dorůstají do výšky až 120 centimetrů. Rostlina má plazivý oddenek, který se větví a vyrůstají z něj čtyřhranné lodyhy. Ty jsou podobně jako listy pokryty štětinatými chloupky, zpevněnými minerálními látkami. Tyto chloupky způsobují ono pověstné pálení až otoky u alergických lidí. Listy jsou řapíkaté, vejčité, na okraji pilovité, zašpičatělé. Mají tmavě zelenou barvu. Rostlina vytváří mnoho podzemních výběžků, které slouží k rozmnožování. Z úžlabí listů v horní části vyrůstají latnatá květenství. Kvítky jsou zelené. Samičí květenství jsou dlouhá, samčí naopak přímá, s kratšími větvičkami. Plodem je drobná nažka.

Sbíráme

Při sběru se vyhýbáme místům, kde se kopřivě dobře daří. Rostlina je totiž spolehlivým indikátorem vysokého výskytu dusíku v půdě, proto by se neměla sklízet tam, kde je obzvláště hojná a rozšířená. Sbírá se list, nať, méně oddenek, ojediněle i plody nebo květy. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května, droga sbíraná později má slabší účinky. Nejvhodnější pro sběr jsou mladé rostliny, asi do výšky 30 cm. Můžeme také sežínat i vrchní část starších porostů – ty by ale neměly být delší než 50 centimetrů.

Uchování

Kopřiva se suší v tenkých vrstvách na stinném, dobře větraném místě. Pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 50 °C. Správně usušená rostlina by měla mít tmavě zelenou barvu, nesmí být černá. Usušenou bylinu skladujeme v papírových nebo jutových pytlích. Kopřiva patří mezi rostliny, které se snadno zapaří, proto bychom měli občas zkontrolovat její stav. Sesychací poměr je 5:1.

Kopřiva na zahradě

Je to sice úžasná a léčivá bylina, ale pokud se nám zabydlí na zahradě, je to spíš pro zlost. Zvlášť pokud se začne šířit do všech stran. Pak budete mít jistě plnou hlavu toho, jak ji zlikvidovat. Bohužel, vytrvalé rostliny hned tak nepoškodí ani silné mrazy a dobývání spletitých trsů podzemních oddenků je nemilá a únavná práce. Navíc se vám většinou ani nepovede odstranit všechny oddenky, takže na vás v krátkém čase vykouknou nové mladé kopřivy.

Ideální doba

Nejlepší doba ke sběru kopřiv je samozřejmě na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky. Pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok. Používáme 4–6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku. Kořeny a semena sbíráme od srpna do listopadu.

banner BR1024