Magické rostliny
Pomůcka mágů po celá staletí
Text: Jarka Kovaříková
Při magických rituálech se odnepaměti používají rostliny, které pomáhají posílit jejich působení a zvyšují sílu mága. Některé se využívají k přípravě pomůcek, například vykuřovadel, jiné pomáhají tvůrci magického aktu dosáhnout extáze nebo podpořit jeho schopnosti. Většinou je nutno při jejich užívání provádět rituální postup a k mnoha těmto rostlinám se vážou zajímavé pověsti. Některé magické byliny jsou velice vzácné, jiné naopak zcela běžně dostupné a o jejich zvláštních účincích ví málokdo. Které patří k těm nejznámějším?
***
Mandragora a ženšen – kořeny připomínající lidské tělo
Silná čtyřka tajemných bylin – blín, sporýš, oměj a rulík
Patří k nim i houby, například muchomůrka nebo lysohlávka
Tajemný kaktus peyotl
***
Muchomůrka červená
Mezi tyto tajemné rostliny patří i některé houby, a jednou z nich je nám dobře známá muchomůrka červená (Amanita muscaria). Její klobouk může dorůst průměru až 20 cm, zespoda má bílé lupeny. Barva může být od oranžové až po jasně červenou. Má široký prstenec a bílé výtrusy.
Víme o ní, že je jedovatá a že ji tedy nemáme sbírat, a s její jedovatostí souvisí i její psychotropní účinky. Obsahuje muskarin a muscimol, což jsou látky, které vyvolávají halucinace a působí poruchy vědomí. Pokud by došlo k těžké otravě, mohla by nastat smrt, ale zdravý dospělý člověk by ji pravděpodobně přežil.
V minulosti se používala také k hubení much – odtud její název (původně muchomorka). Klobouk houby se namočil a posypal cukrem, takže o něj mouchy měly zájem, a společně se sladkou vodou konzumovaly i jed. V mnoha kulturách se z muchomůrky připravovaly odvary, které měly umožnit astrálnímu tělu pohybovat se mimo tělo fyzické. Někdo ji také přidával k hašiši, aby zvýšil jeho účinnost.
Lysohlávka tajemná
Když mluvíme o neobyčejných houbách, nemůžeme nechat stranou lysohlávky. Je jich celá řada,
u nás běžně roste lysohlávka tajemná (Psilocybe arcana). Je to houba
s nevelkým kloboučkem, o průměru přibližně 3–5 cm, který má hnědou barvu. Roste později než jiné druhy hub, přibližně od srpna do prosince.
I tato houba je psychoaktivní, protože obsahuje psilocybin a psilocin. Není vhodné ji konzumovat bez lékařského doporučení, protože účinky těchto aktivních látek jsou podobné LSD. Má silné halucinogenní účinky.
Peyotl
Peyotl (Lophophora williamsii) je druh mexického kaktusu, který používali ke svým rituálům Inkové. Obsahuje meskalin, což je velice intenzivní halucinogen. Prohlubuje smyslové vnímání a podle některých zdrojů umožňuje nahlédnout do čtvrté dimenze.
Pro některé jihoamerické kmeny je i dnes rituální rostlinou, díky které se konzumenti peyotlu dostávají do stavu extáze a dochází u nich k vizím. Nedoporučuje se tyto rostliny mít v obydlí, protože z lidí vysávají jejich životní energii.
Blín černý
Blín černý (Hyoscyamus niger) je jedovatá rostlina patřící mezi lilkovité. Pochází ze západní a střední Asie, ale vyskytuje se i v mírném pásu. Roste na neudržovaných půdách – na rumištích, v příkopech kolem cest a jako plevel na polích. Může dorůst až do 90 cm, působí huňatým dojmem a nelze ji minout bez povšimnutí, protože páchne.
Obsahuje mnoho jedovatých alkaloidů (především v semenech a v kořeni), díky nimž je odnepaměti využíván pro různé magické účely a také jako jed. Už staří Peršané znali jeho účinky a řadili jej mezi svoje rituální drogy, které dokázaly vyvolávat vize. Užívali jej tak, že jej přidávali do vína.