Křen selský: Vitamínová bomba z přírody a „ženšen chudých“
Křen selský
(Armoracia rusticana)
Křen přišel z jihovýchodní Evropy, ale najdete ho jak na zahrádkách, tak zplanělý třeba u rybníka nebo na jiném vlhkém stanovišti. Pro svoje zázračné schopnosti se mu dokonce říkalo ženšen chudých a také patřil k výbavě námořníků, kteří se vydávali na dlouhé zámořské cesty. Už oni totiž věděli, že je může, stejně jako citróny a cibule, ochránit před nepříjemnou nemocí z nedostatku vitamínu C, kurdějemi.
Vitamínu C obsahuje dokonce více než citrón! Kromě toho v něm najdete i spoustu vitamínu A a vitamíny B, flavonoidy, éterické oleje a silice, které mu dodávají charakteristický odér. Díky nim je křen skvělá náhražka ovoce a zeleniny v zimě, kdy je čerstvých surovin nedostatek a kdy se rozmáhá nachlazení a chřipka. Můžeme jej dobývat ze země kdykoliv v průběhu zimních měsíců, aby byl stále čerstvý, nebo jej skladovat ve sklepě ve vlhkém písku. Měl by se používat čerstvý, protože tepelným zpracováním se mnoho účinných látek zničí.
Pomáhá zlepšit trávení, protože se díky němu vylučuje více trávicích enzymů. Proto je oblíbenou přílohou k uzeninám a tučnému masu, které značně zatěžují trávicí systém. Kromě toho podporuje rozpouštění hlenu, protahuje ucpané dutiny, zmírňuje kašel a urychluje hojení rýmy.
Neměli by jej ovšem ve větším množství konzumovat lidé, kteří mají problémy s ledvinami a močovým ústrojím, se žaludečními vředy a s problémy se žlučníkem. Někomu také působí problémy na kůži nebo sliznicích, proto je třeba k němu přistupovat opatrně.
Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020