Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Kopřiva: Zázračná bylina pro detoxikaci, léčbu a posílení zdraví

kopriva na blog

Kopřiva: Zázračná bylina pro detoxikaci, léčbu a posílení zdraví

Před dávnými lety byla kopřiva využívána jako prostředek proti hadímu uštknutí. Podle moderních výzkumů mají listy této rostliny význam při léčení ekzému, senné rýmy a při tišení bolestí u záchvatu dny. Dnes ji však nejčastěji používáme jako účinný detoxikační prostředek.

Vyzkoušejte ji

Tato zelená bylinka má jeden velký nešvar – a to jsou miniaturní ostny, které jsou naplněné jedovatou dusíkatou látkou. Proto uděláte nejlépe, budete-li kopřivu sbírat v rukavicích. Po tepelné úpravě (přesněji řečeno při teplotě nad 60 °C) se jedy rozkládají. Podobně se to děje také při sušení. Takovou kopřivu je pak možno bez obav konzumovat.

Tajemství kopřivy

A jaké jsou vlastně ty léčivé látky, které na nás působí tak blahodárně? Kopřiva obsahuje chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, aminy – acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamin B1, kyselinu pantothenovou (B6), glukokinidy, kyselinu mravenčí, kyselinu octovou, vosk, vitamin C (až 60 mg ve 100 g čerstvých listů), fytoncidní látky a v žahavých chlupech je pryskyřičný sekret.

Dnešní použití

V dnešní době se kopřiva používá především při očistných kúrách. Ovšem má i další široké pole využití. Látky, obsažené zejména v listech, mají v první řadě protizánětlivý a hojivý účinek. Urychlují léčbu ran, ekzémů a poškozených tkání. Chlorofyl, který obsahují, povzbuzuje metabolismus. Působí proti chudokrevnosti, revmatu, zúžení cév i zánětům. Odvar léčí rány. A také pomáhá při nemocech srdce.

Čaj

K čemu je dobrý? Skvěle působí při chudokrevnosti, anémii a jiných těžkých chorobách, při nedostatku mateřského mléka, potížích látkové výměny a trávení, větrech, zahlenění, obtížném nebo krvavém močení, nemocech a zánětech močových cest, chorobném zadržování moči. Změkčuje stolici, pomáhá při ekzémech, bolestech hlavy, ledvinovém a močovém písku, vysokém obsahu cukru v krvi i při cukrovce, má dobrý vliv na slinivku břišní, zmírňuje projevy alergie.

Příprava: Vrchovatou čajovou lžičku sušené kopřivy spaříme 1/4 l vroucí vody a necháme krátce vylouhovat. Pokud jej uvaříme víc, po nějaké době se čaj zbarví do tmavě zelené barvy, to ale vůbec ničemu nevadí.

Tip z redakce: Vyzkoušejte naši kvalitně sušenou kopřivovou nať. Tuto bylinku můžete použít při přípravě čaje, odvaru, nálevu, nebo si s ní připravit blahodárnou koupel. Skvěle se hodí také pro výrobu tinktur či macerátů.

Koupel

K čemu je dobrá? Při bolestech páteře, ischiasu, zúžování cév na nohou, zúžování věnčitých (koronárních) cév srdce.

Příprava: Kopřivovou lázeň připravíte podobně jako při přípravě čaje, louhováním.

 

Text: Josef Vodička

Zdroj: Kopřiva speciál bylinky revue 2012

banner BR1024