Jak využít kostival

 Už podle jména je zřejmé, že tato bylinka patří k léčivkám, a jméno také naznačuje její některá možná léčebná užití. Je to jedna z léčivek, které mají široké spektrum působnosti a užívají se jak vnitřně, tak zevně, a to na mnoho různých zdravotních potíží. Jako léčivá bylina je kostival používán od středověku.

Najdeme jej po celé Evropě. Nejčastěji roste tam, kde je dostatek vlhkosti – v příkopech, ve vlhkých křovinách a na polích, u potoků a řek, někdy i u plotů a na nevyužívaných plochách. Je to vytrvalá bylina, která může za příznivých podmínek dorůst až do výšky jednoho metru. Říká se mu také černý kořen, protože má řepovitý oddenek, který je uvnitř bílý a na povrchu černý. Lodyha je pokrytá chloupky, stejně jako kopinaté listy, které jsou dlouhé asi 20 centimetrů. Kostival kvete od května do července malými fialovými nebo růžovými kvítky se zvoncovitou korunkou. Na místě každého květu se vytváří jeden plod, tzv. tvrdka.

SBÍRÁ SE NAŤ A KOŘEN

Pro léčebné účely se sbírá list a kořen, ten ve větší míře. Má zvláštní strukturu, která při řezu působí až mazlavým, slizkým dojmem. Kořeny se dobývají na jaře, ještě než začne rostlina růst, případně na podzim, v září a v říjnu. Ideální je použít vidle, protože tak je možné ze země vyprostit kořen nepoškozený (rýčem by hrozilo přeseknutí). Kořenová struktura je velice bohatá, takže i když část odebereme, rostlinu tím neohrozíme. Kořeny je třeba rychle omýt, rozpůlit a usušit – ideálně na slunci nebo v umělém teple (ne více než 45 °C). Někteří bylinkáři kostivalový kořen nesuší a pokud jej mají k dispozici, užívají jej i čerstvý. Pokud se sbírají listy, je vhodné období květu nebo doba před ním.

PĚSTOVÁNÍ NA ZAHRÁDCE

Pokud si jej budete chtít pořídit, vypěstujte ho ze semen. Ta vysejte na polostinné místo, kde je vlhká, hlinitá či jílovitá výživná půda, ideálně slabě kyselá až slabě zásaditá. Kostival je velmi odolný, preferuje slunce nebo polostín, ale snáší i jiné podmínky. Má rozsáhlý kořenový systém. Počítejte tedy s tím, že je pak vcelku náročné se jej zbavit. Vyžaduje slunné nebo mírně zastíněné stanoviště a vlhkou půdu. Oddenky se zasazují na vzdálenost 60 cm. Kdykoliv kromě zimy je přihnojte, nejlépe chlévskou mrvou.

K ČEMU JE DOBRÝ?

Existuje několik způsobů využití kostivalu. Jako obklad, když ho nastrouhaný rozvaříme s trochou sádla, nebo na časté masírování kloubů, svalů a kostí tinkturou z něj. Bylinka se rovněž použije při hnisavých ranách nebo hlouběji sahajících poraněních. K zevnímu využití patří i ošetřování otoků, kloktání na tlumení bolesti zubů a paradontózy. Lázně s přidáním drogy z kořene jsou vhodné při křečových žilách, vředových onemocněních, revmatických bolestech nebo ekzémech.

SADA KOSTIVALOVÝCH RECEPTŮ

Obklad z listů kostivalu

Budete potřebovat:

• několik čerstvých listů kostivalu, množství podle velikosti obkladu

Postup:

Listy omyjeme a rozválíme válečkem, aby byly pěkně ploché a abychom rozdrtili tuhá vlákna – díky tomu listy lépe přilnou k pokožce. Listy zahřejeme na topení nebo na hrnci s teplou vodou a přiložíme na bolavé místo. Přikryjeme látkovým obinadlem a upevníme.

Sušené bylinky (4)

Obklad z drceného kořene kostivalu

Budete potřebovat:

• několik sušených kusů kostivalového kořenu nebo prášek (lze koupit), případně čerstvý kořen

• 1 dcl vody

• 1 lžičku olivového oleje

Postup:

Pokud máme kořen vcelku, umeleme jej nebo roztlučeme v hmoždíři. Vodu zahřejeme k varu a smícháme s mletým kořenem nebo práškem, přidáme olej a všechno dobře promícháme. Směs by měla být spíše hustší. Naneseme ji na plátýnko a obklad přiložíme tam, kde to bolí. Pokud je to možné, necháme obklad působit přes noc.

Léčivá koupel z kostivalových listů

Budete potřebovat:

• 4 hrsti čerstvých, případně sušených kostivalových listů (bez lodyh)

• 4l vody

Postup:

Vodu nalijte do velkého hrnce a na noc do ní vložte kostivalové listy. Nezahřívejte, jen nechte přes noc louhovat. Druhý den si připravte koupel a teprve teď tekutinu s listy nechte přejít varem. Potom sceďte a vodu vlijte do koupele. Léčivá koupel by neměla být příliš horká, spíše vlažná, a doporučuje se doba koupání asi 20–30 minut.

Čerstvá kostivalová mast

4–6 (podle velikosti) čerstvých, omytých kořenů jemně posekáme a krátce upražíme v 250 g čistého sádla, přes noc necháme stát. Druhý den ohřejeme, scedíme přes plátno a zbytek vymačkáme rukou.

Poté naplníme malé čisté nádobky (kelímky či sklenice) a vložíme do chladničky. Mast můžeme použít dokonce i na domácí mazlíčky.

Masážní emulze

Do litru vroucí slivovice postupně vmíchejte 30 g na prach drceného kořene kostivalu a 1/2 hodiny míchejte a vařte. Potom slijte, přelijte přes jutový pytlík a vymačkejte do lahve. Kromě masáží lze použít i jako obklad.

Léčivá tinktura

Kořeny kostivalu opereme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme. Poté zalijeme 40% alkoholem. Kořeny musí být potopené. Směs pak uložíme na 14 dní do tepla. Po této době přecedíme a uchováme na chladném místě. Užíváme vnitřně ke zpevnění zubů při paradontóze. Zevně používáme k masírování klubů, svalů, při pohmožděninách, křečových žilách a revmatismu.