Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Co na rýmu? No přece rýmovník!

Co taky jiného už by mohlo pomoct! Rýmovník (nebo také španělský tymián či mexický eukalypt), který je známý i pod názvem molice (Plectranthus argentatus) je už podle názvu ta pravá bylinka, která pomůže s nachlazením, rýmou a záněty dýchacích cest.

Pochází z Austrálie, ale v současné době už je hojně rozšířen i na ostatních kontinentech. Je znám i u nás, a není v našich zemích žádnou novinkou, rýmu s ním léčili už naši předkové. Tak trochu připomíná hluchavku s fialovými kvítky. Dá se dobře pěstovat doma, takže není žádný problém se s ním na podzimní posmrkávání připravit. A kromě toho, že léčí, pomáhá i svojí vůní – krásně provoní byt a dokonce odpuzuje hmyz.

Rýmovníková vůně připomíná směs eukalyptu, máty a meduňky. Obsahuje totiž spoustu vonných silic, a ty dokážou protáhnout dýchací cesty. Pomůže už i pouhé čichání rozdrcených lístků, protože právě tak se dostanou silice do bolavého krku i nosu. Rýma se zlepší, protože silice podpoří vylučování hlenu a rychleji odejde pocit ucpaného nosu.

Pozitivní vliv má rýmovník nejen při rýmě, astmatu a zánětech dýchacích cest. Urychluje také hojení a pomáhá dokonce i při trávicích potížích, vysokém tlaku a cholesterolu, při chorobách jater a při ledvinových a žlučových kamenech.

Sirup z rýmovníku na protažení nosu

Budete potřebovat:

1 l napěchovaných rýmovníkových lístků
1 kg cukru
1 citrón
1 pomeranč

Postup

Lístky opláchněte a posekejte na kousky, budou se z nich lépe uvolňovat silice. Citrón a pomeranč vymačkejte. Lístky vložte do skleněné uzavíratelné nádoby, zalijte šťávami a zasypte cukrem. Uzavřete a uložte na 3 týdny do chladné místnosti. Každý den sirup promíchejte, aby se cukr lépe rozpouštěl. Po třech týdnech přeceďte přes plátýnko a sirup nalijte do skleniček. Uchovávejte v lednici. Užívá se 3x denně po jídle 1 lžíce.

Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020

 

banner BR1024