Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Česnek: Starověký zázrak pro zdraví a ochranu

Česnek setý
(Allium sativum)

Česnek lidé využívají také od pradávna, pravděpodobně už několik tisíc let. Přišel z Asie, ale rozšířil se po celém světě. Velice důležitý byl pro starověké Egypťany, kteří jej dokonce dávali faraónům na jejich poslední cestu, a k léčbě jej doporučoval i Galén. Byl považován za posvátnou rostlinu, která dovede mužům vrátit jejich mužnost a celkově posílit organismus, proto jej hojně užívali i vojáci, kteří se vydali na tažení do dalekých krajů.

Oblíbený byl i v našich krajích – v 16. století byl považován za výtečný prostředek proti šíření moru a do vynálezu penicilinu se využíval jako přírodní antibiotikum. Pravděpodobně to fungovalo, protože česnek obsahuje velké množství velice prospěšných složek s léčebnými účinky. Stejně jako v cibuli, která je jeho příbuzná, v česneku najdeme velké množství allicinu, který je účinným přírodním prostředkem proti bakteriím. Rovněž obsahuje mnoho vitamínů (včetně tolik cenného vitamínu C) a minerálů, hlavně draslíku.

Česnek je účinný také proti parazitům, dokáže dezinfikovat střeva a zabere také proti plísním. Když ho používáte, vždycky jej nastrouhejte nebo podrťte, aby se mohlo uvolnit co nejvíce účinných látek. Pokud nemáte rádi česnekový zápach, můžete jej z nádobí nebo z rukou odstranit citrónovou šťávou nebo octem. A jestli se vám nelíbí, že česnekový odér táhne z úst, zkuste si je pořádně vypláchnout mlékem se skořicí. Vyhýbat by se mu měli lidé, kteří mají potíže s játry a se žlučníkem a také kojící a těhotné ženy.

Tip, jak snadno oloupat česnek

Pokud vás nebaví zdlouhavě vylupovat stroužky ze slupek, protože se vám lepí na ruce a všude je nepořádek, zkuste česnek před loupáním rozebrat na stroužky a na půl hodiny namočit do vody. Uvidíte, že to potom půjde mnohem lépe, protože slupky nabobtnají.

Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020

 

banner BR1024