Černý jeřáb nenápadný léčitel
Klasické jeřabiny známe jako oranžové kuličky, které na podzim rozsvítí stromy v alejích kolem cest. Znáte ale černý jeřáb? Ten není zdaleka tak rozšířený, a přitom se jedná o neobyčejně léčivou a užitečnou rostlinu. Říká se jí také aronie nebo ještě tajemněji temnoplodec – a možná ji máte někde v okolí, jen o tom nevíte.
Černé bobulky jedli Indiáni, rozšířil je Mičurin
Pochází ze Severní Ameriky a byla kdysi důležitou součástí jídelníčku severoamerických Indiánů. V Evropě se začala pěstovat začátkem 18. století a o rozvoj jejího pěstování a širšího využití se zasloužil ruský pěstitel Ivan Mičurin.
Aronie je menší strom nebo keř, který má rád vlhčí stanoviště. Přirozeně se vyskytuje na okrajích lesa, ale pěstuje se také pro okrasu – má příjemný vzhled, a zvláště na podzim dokáže zahradu nádherně rozzářit svými listy, které s odcházejícím létem získají rudooranžovou barvu.
Málokteré plody mají tolik léčivých účinků!
Květy nejsou nijak nápadné, jsou malé a většinou bílé. Plody jsou nevelké černé malvičky, které mají až svíravou chuť. Pro ni také má aronie v angličtině jméno chokeberry. Tato chuť však zmizí tepelným zpracováním, a tak může být černý jeřáb zdrojem pro výrobu mnoha vynikajících, a hlavně zdravých pochoutek – hodí se do marmelád, kompotů, domácího vína a dalších lahůdek. Jeho chuť je nezaměnitelná, a navíc přináší velké množství zdravotních benefitů.
Obsahuje totiž spoustu léčivých složek, především flavonoidů a antokyanů, a vyniká vysokým obsahem vitamínu C. Tyto složky fungují jako antioxidanty a mimořádně prospívají našemu zdraví. Pomáhají léčit kardiovaskulární choroby, chronické záněty, jaterní selhání, a dokonce některé druhy rakoviny.
Pokud budete konzumovat plody aronie, pomůžete tím snížit hladinu cholesterolu i krevní tlak. Aronie prospívá i diabetikům, protože se v ní vyskytuje přírodní sladidlo sorbit. Obsahuje i velké množství rutinu, který dovede posílit cévy, a také mnoho cenných minerálů – železo, jód, mangan a další.
Pěstování je snadné
Když si budete chtít pěstovat vlastní černý jeřáb, není to žádný problém. Je to asi dvoumetrový keř nebo strom, kterému se bude dařit jak v polostínu, tak i na sluníčku. Lépe si ovšem povede tam, kde je v zemi více vlhkosti. Není náchylný k chorobám a ani si na něj příliš nedovolují škůdci.
Malé černé plody dozrávají koncem léta, ale je lepší je sklízet přezrálé a vůbec nejlépe přešlé mrazem. Tím se zjemní jejich tříslovitá, trpká chuť. Můžete je na stromě nechat tak dlouho, jak je potřeba, ale pozor na ptáky, pro které je černý jeřáb vyhledávaná pochoutka.
Otrhané plody vydrží dlouho a nekazí se, pokud je uložíte to chladné místnosti. Je ovšem možné je skladovat i mražené, cenné látky, které obsahují, tím nijak neutrpí. Plody se dají zpracovat na mnoho způsobů, a to jak čerstvé, hned po utržení, tak i zmrazené. Nejčastěji se připravuje marmeláda, sirup nebo kompot, ale můžete si na chladné zimní dny vyrobit třeba i likér nebo pečený čaj z arónie.
Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020