Bolesti zad: Příčiny, prevence a praktické rady
Bolesti zad: Příčiny, prevence a praktické rady
Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Rovněž jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti lidí v produktivním věku a nejčastější příčinou omezení pohybové aktivity u lidí do 45 let věku.
Příčiny
Příčiny mohou být různé. „Kvůli sedavému způsobu života a nedostatečným fyziologickým pohybovým aktivitám používáme svaly v nesprávných funkcích. Vznikají tím na jedné straně nadměrně silné a zkrácené svalové skupiny a na straně druhé svalové skupiny nadměrně oslabené,“ popisuje MUDr. Yvona Angerová, Ph.D., MBA, primářka Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Omezená hybnost, jednostranné zatížení a psychické napětí jsou nejčastěji uváděné příčiny nežádoucích funkčních změn svalového systému.
Špatné návyky
Mezi nejčastější příčiny bolestí patří nesprávné provádění základních každodenních činností – leh, vstávání, sed, postavování, stoj, chůze, činnosti spojené s předklony, zvedání, přenášení, tlačení a tahání předmětů. „Pokud dlouhodobě přetěžujeme pohybový aparát, dochází postupně i ke změnám strukturálním – objevují se degenerativní změny meziobratlových plotének, vazů a kloubů,“ upozorňuje primářka Yvona Angerová.
Rizikové situace:
Bolesti zad mohou být způsobeny různými každodenními aktivitami, které zatěžují pohybový aparát. Mezi nejčastější patří dlouhé sezení, cestování v dopravních prostředcích nebo náhlé změny fyzické zátěže. Tyto situace mohou vést k přetížení svalů, nesprávnému držení těla a dlouhodobým potížím s pohybovým aparátem. Je proto důležité se těmto rizikům věnovat a přijímat opatření k jejich minimalizaci.
Dlouhé cestování v dopravních prostředcích
V průběhu cesty je nutné dělat přestávky, měnit polohu, protahovat končetiny i záda. Pozor na usnutí vsedě v nesprávné poloze. Pro stabilizaci krku jsou vhodné tvarované polštářky.
Nárazové aktivní sportování
Nejsme-li zvyklí být fyzicky aktivní, nemůžeme ze dne na den začít sportovat na maximum. Je třeba cvičit postupně, ideálně pod kontrolou odborníka. Pokud bychom z nulového režimu aktivity začali ihned sportovat naplno, mohlo by se to projevit ještě větším přetížením pohybového aparátu. Zkrácené a přetěžované svaly mohou být ještě více namáhané, naopak svaly, které nejsou zapojovány do běžných pohybů, ještě více ochabnou.
Dlouhodobý stres
Člověk je ve stresu celkově napjatý a přetěžuje některé svalové skupiny. Řešením je pravidelná relaxace. „Proti bolestem zad, jež mají souvislost s psychickým naladěním, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, jež se nahromadilo v těle kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Zároveň povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, hormonů dobré nálady,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, která se specializuje na nemoci pohybového ústrojí.
Přírodní tip
Jalovec je vhodným doplňkem při bolestech zad. Při potížích se doporučuje natírat postižená místa tinkturou alespoň dvakrát denně.
Vyzkoušejte:
Máte-li pocit, že jste ve stresu nebo pod psychickým tlakem, je dobré se zklidnit a několikrát se zhluboka nadechnout. „Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku, můžete si pomoci i představou nafukujícího se balónu. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Důležité je dávat si pozor, aby se při nádechu nezvedala ramena a oblast klíčních kostí. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Toto základní dechové cvičení opakujte třikrát,“ uzavírá Michaela Tomanová.
Zdroj: Herbář proti bolesti bylinky revue 10/2015