Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Artyčok: Od starověkého afrodiziaka po moderní superpotravinu

 

Artyčok je pro nás méně známá zelenina, se kterou jsme se možná setkali na dovolené v Itálii nebo v nějakém dobře zásobeném zelinářství. Ne každý však ví, že artyčok je zároveň neobyčejně zajímavá léčivá bylina. A někteří výživoví odborníci ji pro její vynikající účinky na lidský organismus dokonce řadí mezi superpotraviny.

Už staří Řekové a Římané si jej dopřávali

Artyčok se pěstuje především ve Středomoří. Už starověcí Řekové a Římané jej zařazovali do svého jídelníčku, a to především pro jeho afrodiziakální účinky. Byli si ovšem samozřejmě vědomi i dalších benefitů, které jim konzumování artyčoku přinášelo, a proto se artyčok zavedl v těchto krajích jako důležitá zelenina. Například starověký lékař Galén doporučoval vývar z artyčoku jako vynikající močopudný prostředek.

Artyčok má rád teplo, rostlina nesnese teploty pod -10 °C. Je vysoká přibližně jeden metr a celkově připomíná velký bodlák. Vyžaduje kvalitní půdu bohatou na živiny a dobrou zálivku. Na jídlo se využívají nerozkvetlé květy, které mají mohutnou spodní část a dužnaté listy, ve kterých jsou posazeny. Ty se pak připravují v kuchyni jako zdravá lahůdka. Pro léčebné účely se sbírají listy a kořen.

Artyčok cestoval ze Středomoří za Pyreneje a do Evropy

Právě proto, že se mu daří v teplých krajích a nemá rád chladno, nerozšířil se příliš daleko na sever od Středomoří, za Alpy, a ve střední Evropě nebyl ve středověku příliš známý. Naproti tomu se prostřednictvím kupeckých cest, především arabských, dostal na Pyrenejský poloostrov. Z této doby také pochází jeho aktuální jméno – slovo artyčok vzniklo z arabského al harsuf.

Našel si velkou oblibu jak v Portugalsku, tak ve Španělsku. A z těchto zemí byl pak do střední Evropy dovezen jako exotická delikatesa. Od 16. století opět byl ceněn pro své afrodiziakální účinky a pochutnávala si na něm především šlechta, protože pro obyčejné lidi byl příliš drahý a vzácný.

Vynikající léčebné účinky – játra, žlučník, cukr, cholesterol

Léčitelé však zjistili, že to není jen zajímavá zelenina, která dokáže zpestřit stravu, ale že má – kromě afrodiziakálních – i mnoho jiných léčebných účinků. Vděčí za to hlavně složce, která se nazývá cynarin. Díky ní je artyčok vynikající především při potížích s trávením, zejména s játry a se žlučníkem. Působí preventivně proti opakované tvorbě žlučových kamenů, podporuje tvorbu a vylučování žluči a pomáhá detoxikovat játra. Snižuje také nadýmání a plynatost a doporučoval se dokonce i ke zlepšení nepříjemného tělesného pachu, především v oblasti podpaží.

Protože artyčok zlepšuje vylučování škodlivin močí, podporuje i detox celého těla a léčitelé jej doporučují také po operacích močového traktu. Artyčok rovněž dokáže snižovat hladinu cukru v krvi, proto může pomoci i při léčbě cukrovky. A co je vynikající zpráva v dnešní době, kdy tolik lidí bojuje s vysokým cholesterolem, užívání listu z artyčoků může hladinu cholesterolu významně snížit – udává se dokonce, že až o 15 %! Draslík, bohatě obsažený v artyčoku, zase pomáhá v prevenci a léčbě vysokého tlaku, a najdete v něm i hořčík, a dokonce velké množství vitamínu C.

Perfektní zdroj vlákniny a manganu, který podporuje hubnutí

To však není zdaleka všechno. Artyčok je i skvělým zdrojem vlákniny, kterou potřebujeme pro zdravou činnost střev; pokud sníte artyčok o váze 100–120 gramů, vězte, že skoro celá desetina této váhy je vláknina. Trávení je podpořeno také prebiotikem inulinem, které významně pomáhá rozvoji prospěšných probiotických bakterií v našich střevech.

Důležitým prvkem pro dobré trávení je i mangan, který v artyčoku také naleznete. Je důležitý pro zdravý metabolismus, protože při jeho nedostatku tělo nedokáže správně využít živiny obsažené v potravě. Nedostatek manganu tak může bránit optimálnímu fungování metabolismu a tím i optimální hmotnosti. A pokud se snažíte zdravě hubnout, může artyčok pomoci i tím, že umí tělo zbavit – díky svým diuretickým účinkům – i nadbytečně zadržovaných tekutin.

Antioxidanty jako prevence rakoviny, kyselina listová pro maminky

Nezanedbatelný není ani obsah antioxidantů v artyčoku. Najdeme tu například antokyany a rutin, které pomáhají podporovat imunitní systém, brání rakovinnému bujení a zlepšují stav cév a tím i srdečně-cévního systému. Ten podporuje i vitamín K, který v artyčoku také najdeme. A kromě pozitivního vlivu na cévy a kosti je vitamín K rovněž i dobrou ochranou proti degeneraci nervového systému, takže je naším účinným prostředkem proti demenci a Alzheimerově nemoci.

Zpozornět by při pohledu na artyčok měly i budoucí a nastávající maminky. Obsahuje totiž velké množství kyseliny listové, která zvyšuje plodnost žen i mužů a podporuje zdravý růst embrya v těhotenství. Díky ní se rovněž minimalizují těhotenská a porodní rizika, například rozštěpy, vrozené srdeční vady či preemklapsie. Proto je kyselina listová součástí prakticky všech mateřských vitamínových přípravků, a pokud ji maminka chce dodávat ještě navíc, je konzumace artyčoku vynikající a chutné řešení.

Dá se koupit v lékárně i připravit jako pochoutka

Artyčok má tedy všeobecné využití – mohou jej používat prakticky všichni jak při léčení, tak z preventivních důvodů, nebyly zaznamenány žádné kontraindikace. Pouze by se mu měli vyhnout lidé, kteří mají alergii, závažné poruchy ledvin nebo neprůchodné žlučové cesty. Pro léčebné účely se artyčok používá v mnoha komerčně prodávaných přípravcích, kde už je nastaveno optimální dávkování – v tobolkách či dražé, v sirupech nebo tinkturách.

V domácím použití se nejčastěji setkáme s přípravou čaje nebo odvaru z listů či kořene, který pomáhá na zažívací potíže a při zevním použití na koupele při ekzémech. Pokud si dopřejeme artyčokovou lahůdku po vzoru středověkých šlechticů, nebude mít tak silný léčebný účinek jako přípravky z lékárny, protože tepelným zpracováním se část účinných složek ztratí.

Něco však zůstane a bezpochyby si pochutnáme na pro nás trochu neobvyklé zelenině s atraktivním vzhledem. Možnosti využití jsou bohaté – například jako příloha k masu, do těstovin, na pizzu, nakládané naslano nebo nakyselo, dušené nebo zapékané. Vzhledem k jejich tvaru do nich také můžeme vložit náplň podle vlastní chuti.

Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020

 

banner BR1024