Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Sedmikráska – chudá příbuzná, nebo královna?

Možná patříte mezi ty, kdo sedmikrásky pracně odstraňují ze svého trávníku, aby nekazily dojem. Ale až se dozvíte, jak výjimečná rostlinka to je, možná jim naopak dovolíte vaší zahradě kralovat.

BUTTON-PREDPLATNESedmikráska je malá vzrůstem – nebývá větší než pět až deset centimetrů. Její bílé kvítky s růžovým nádechem jsou symetrické. Kvete převážnou část roku, někdy i pod sněhem – a není divu, neboť je odolná mrazu až do mínus 15 °C.

Patří do čeledi hvězdicovitých, listy jsou uspořádané v přízemní růžici, jsou široce obvejčité až obkopinaté s jemně zubatým nebo celokrajným okrajem.br-4-2017-maketa Roste na zahrádce v trávníku, na poli, louce i na mezích celé Evropy. Líbí se jí v nížinách i horách – potkáte ji i na horských loukách až do dvou tisíc metrů nad mořem. Vyžaduje dostatek sluníčka.

Sběr

Jak jsme již uvedli, sedmikráska je sice drobná vzrůstem a velikostí květů, ale pokud o ní uvažujete jako o léčivce, hned ve vašich očích „vyroste“. Sbírají se květy se stonkem – stačí je usušit a udělat z nich čaj nebo odvar. Můžete je sbírat od prvního květu do konce léta.

Ideální jsou květy s maximálně dvoucentimetrovým stonkem – v tu chvíli obsahují nejvíc účinných látek. Jarní květy jsou přitom nejúčinnější a doporučenou dobou sběru je poledne.

Jestliže chcete květy sedmikrásky usušit, dejte pozor, aby teplota nepřesáhla 35 °C.shutterstock_278755394 Lepší je sušit je přírodní cestou v suché místnosti s prouděním vzduchu. Že se sušení povedlo, poznáte hlavně podle toho, že květy neztratí barvu, uchovají si příjemnou vůni a chuť zůstane ostřejší. Nasušené květy uchovávejte v dobře uzavřené nádobě, která zabrání jejich zvlhnutí.

Sedmikráska jako léčivka

Sedmikráska obsahuje éterické oleje, saponiny, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, minerály, vitamíny (včetně vitamínu C) a vlákninu, organické kyseliny či inulin.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.