Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: I lupénku je možné vyléčit

Na první pohled odpuzující onemocnění, které dokáže zásadně změnit život. Lupénka je chronické onemocnění kůže, jímž v České republice trpí až 400 000 obyvatel. A podobně jako na celém světě i u nás pacientů neustále přibývá.

BUTTON-PREDPLATNENepříjemné kožní onemocnění, které sužuje novorozence i důchodce, sice není nakažlivé, avšak dosud se ho nedaří vyléčit. Většinou postihuje lidi od 20 do 60 let, častěji ženy, v patnácti procentech propuká už u dětí do deseti let věku. Z 60 procent je dědičné, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou.

Nejde o infekci

Odborníci na celém světě se shodují, že lupénka není nemocí moderní doby. br-4-2017-maketaTéž není nakažlivá, přesto až polovina lidí přiznává, že by člověku s lupénkou nepodala ruku. Nemocní nejsou mnohdy vpuštěni do veřejných bazénů a při placení se prodavači štítí vzít od nich peníze. Pacienti se proto halí do vrstev oblečení, straní se společnosti, často trpí depresí.

„Je třeba zdůrazňovat, že lupénka není infekční onemocnění, nemohu se jím tedy nakazit. A u nemocných je důležité pomáhat jim zvládat psychickou stránku této choroby,“ vysvětluje prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., předsedkyně České dermatologické společnosti, a dodává: „Procento postižené populace stoupá. U nás to jsou přibližně 3 až 4 procent lidí.“

Jak bojovat?

Doktoři předepisují pacientům masti s kortikosteroidy (hormony používané k léčbě imunity), doporučují světloléčbu, speciální koupele a v neposlední řadě přicházejí s novou biologickou léčbou – medikamenty, které se podávají injekčně, a to podkožně nebo nitrožilně formou infuze.shutterstock_453912352

Přípravky na přírodní bázi bohužel nejsou označovány za léky. I přesto mohou být účinné. Jejich velkou výhodou je hlavně to, že neobsahují kortikosteroidy. Ty mají totiž řadu negativních účinků, například zvyšují krevní tlak, cukr v krvi, způsobují akné, u dětí potlačují růst, vznikat mohou žaludeční vředy.

Přírodní medicína má úspěchy

Lékař Michael Tirant před lety vyvinul přírodní krém na lupénku, který někteří pacienti považují za zázrak. Před pětadvaceti lety vybočil z hlavního proudu medicíny a začal vyvíjet receptury založené výhradně na léčivých rostlinách a bylinách.

shutterstock_429865834„Můj lékařský výzkum a studia biochemie mi přinesly pochopení principů, na nichž funguje lidské tělo, a způsobů, jak různé látky ovlivňují fungování a signalizaci těla a také jak nemoc ovlivňuje tělo. Vždycky jsem věřil, že je mnohem víc, co se dá nabídnout pacientům v oblasti jejich léčby, a začal jsem se vzdalovat hlavnímu proudu ve zdravotnictví, který léčí pacienty látkami vyrobenými lidmi. Zároveň jsem se začal zajímat o přírodní medicínu, včetně té čínské, o byliny a jiné podoby alternativní léčby,“ říká rodák ze Seychelských ostrovů.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.