Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Éterické oleje jako pomocníci při úklidu

Éterické oleje mají řadu přínosných vlastností, které zkoumá aromaterapie, můžete je ovšem využít i jako pomocníky při úklidu.

BUTTON-PREDPLATNEVyhýbejte se chemickým parfemacím, a to jak v případě kosmetiky, tak  při péči o domácnost či při praní – syntetické vůně jsou obvykle dráždivé a v některých případech mohou být i toxické. Pokud ale během úklidu vůni postrádáte, můžete si snadno vypomoci esenciálními oleji. Jejich benefit je navíc v tom, že jsou často antiseptické, odmašťují a podobně.

„Jelikož při úklidu spotřebujete větší množství esenciálních olejů než při aromaterapii, nemá cenu investovat do výběrových aromaterapeutických silic, ale můžete vyzkoušet nějaké cenově dostupnější,“ radí Jana Turnovská, odbornice na aromaterapii ve společnosti TierraVerde.br-4-2017-maketa

Nádobí

Nejlepší volbou pro mytí nádobí je citrón, a to jak do myčky, tak pro ruční mytí. Citrónová silice totiž při mytí regeneruje pokožku, hojí drobné ranky a brání případnému vniknutí infekce. Pokud se vám zdá houbička na mytí nádobí zašlá, mastná či zapáchá, nakapejte přímo na ni tři kapky citrónového esenciálního oleje a pro ještě lepší dezinfekční účinek můžete přidat kapku tea tree.

„Očistnou kúru“ mycí houbičky dále můžete provést tak, že převaříte horkou vodu, nalijete do misky a přidáte lžičku sody, promícháte a v této mycí lázni houbičku necháte cca 30 minut – poté důkladně vyždímejte a propláchněte pod tekoucí horkou vodou.

Koupelna

Ideální dezinfekční účinek má kombinace esenciálních olejů tea tree, eukalyptus a borovice v poměru 1:1:1. Běžný úklid můžete provádět pomerančovým čističem a přidat tuto shutterstock_121633477směs anebo postačí gel z mýdlových ořechů obohacený o dezinfekční směs esenciálních olejů.

Tip: Pokud budete s touto silně antiseptickou směsí uklízet v počátcích nachlazení, nejspíše se uzdravíte dříve, než stihne nemoc propuknout, jelikož směs uvolňuje ucpané dutiny.

Podlaha:

  • Pro mytí podlah jakéhokoli typu jsou vhodnými esenciálními oleji: borovice, citrón, eukalyptus, levandule či pomeranč. Na jeden kbelík vody se doporučuje maximální množství 30 kapek – příjemným vedlejším účinkem práce s éterickými oleji je nezatuchlý krásně provoněný mop.
  • Směs eukalyptu, pomeranče a levandule má lehké odmašťovací a středně silné dezinfekční účinky a působí jako silný repelent – ideální kombinace na jaro a léto.

(…)

Text: Andrea Mouaddab Vémolová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.