Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Chcete mít čerstvé bylinky po celý rok?

Přidávat čerstvé bylinky do pokrmů není výsada jen letního období, protože pěstovat je můžete po celý rok. Nevyžaduje to ani moc velké zahradnické zkušenosti, ani náklady. Pěstujte je na okně, balkóně nebo v truhlíku!

BUTTON-PREDPLATNEJestliže chcete s pěstováním bylinek začít, dopřejte si hlavně kvalitní druhy. Samozřejmě že je můžete vypěstovat i ze semínek, ale to už je náročnější a výsledek není zaručen. Raději si předpěstované bylinky kupte.

Ale pozor, rozhodně to nemají být ty, které potkáte v supermarketech vedle ovoce a zeleniny. Takové jsou „vyráběny“ jako spotřební zboží na velmi krátkou dobu a jen výjimečně je lze úspěšně pěstovat dlouhodobě.br-4-2017-maketa Jestli se o to chcete pokusit, tak je ihned zbavte substrátu a přepravní nádoby a přesaďte – jinak zřejmě velmi brzy začnou chřadnout a plesnivět.

Jestli chcete mít záruku kvality, pak si pro ně dojeďte do zahradnictví, kde budou bylinky v optimálním substrátu, pěstované tak, jak jim svědčí – a tím pádem v potřebné kondici.

Přichystejte si vše potřebné

Obecně platí, že bylinky pěstované doma potřebují substrát, v němž je rašelina a který je dobře propustný a bohatý na živiny. Přihnojovat je můžete organickým hnojivem speciálně určeným právě pro ně. Potřebují také častější zálivku – ale zároveň přiměřenou, aby nedocházelo k jejich přelití a uhnití kořínků. To ale platí pro všechny pokojové rostliny obecně – a varováním je, že pokud uhynou, pak je to z devadesáti procent právě v důsledku příliš silné zálivky. Vadí jim i stanoviště, kde hodně fouká.shutterstock_145143517

Bylinky sázejte do takových květináčů či nádob, které mají dostatečný otvor či otvory pro odvod vody – a do nich nezapomeňte dát ještě vrstvu písku, štěrku či jiného materiálu, jenž nedovolí, aby byly jejich kořeny podmáčené.

Pokud jsou nádoby dost velké, pak v nich můžete mít bylinky klidně i několik let. Právě proto se hodí osazovat velké truhlíky pro přezimování takovými druhy, které mají podobné nároky na podmínky. A ty nejchoulostivější a teplomilné druhy můžete vzít domů a přes zimu z nich udělat ozdobu parapetu – ideálně toho, na nějž v zimě dopadá nejvíc světla, čili zřejmě v okně na jih či východ.

Pro samotnou péči o bylinky toho moc nepotřebujete – po zasazení, u kterého si můžete vypomoci klasickým sázecím kolíkem a lopatkou, už oceníte jen kvalitní nůžky, jimiž je budete stříhat a tvarovat.

11 bylinek, které si zamilujete

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Nároky na pěstování: Potřebuje slunce, propustnou zeminu, seřezávání. Sklízejte před kvetením nebo v jeho počátku. Venku může být do prvních mrazíků.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.