Ukázka z březnových Bylinky revue, které vycházejí v pátek 24. února: Bylinky podle abecedy – Oman pomůže při kašli i cukrovce

Oman pravý (Inula helenium) se užíval již v antickém Řecku a Římě. V době středověku sloužil i k léčbě malomocenství. Dnes jej lidová medicína využívá nejčastěji k léčbě respiračních onemocnění – je totiž nepřekonatelný v boji proti kašli.

BUTTON-PREDPLATNEBylina má svoji pravlast na Kavkazu a v zemích Orientu. V současné době roste jak v jihovýchodní Evropě, tak jihozápadní Asii. U nás se výhradně
pěstuje. Občas zplaní někde, kde je dostatek spodní vody.

Vzhledem k tomu, že je to u nás čistě pěstovaná bylina, nemělo by dojít k záměně. Na druhou stranu se u nás vyskytují i další druhy omanu, ty jsou však drobnější.

Popis rostliny

Bylina je to mohutná, až dva metry vysoká a značně chlupatá. Má uzlovitý, větvený oddenek, ze kterého vyrůstá růžice podlouhle vejčitých a zoubkovaných listů. Lodyha je nahoře větvená. Lodyžní listy jsou hedvábně plstnaté a nepravidelněbr-3-2017-maketa zoubkované. Úbory jsou velké šest až sedm centimetrů. Rostou buď jednotlivě, nebo v řídké chocholičnaté latě. Barvu mají jasně žlutou a vykvétají v červenci a srpnu. Plodem je čtyřhranná nažka.

Sbírají se oddenky dvouletých rostlin. Sběr probíhá v říjnu a listopadu během dne. Teď na jaře oddenek neobsahuje takřka žádné účinné látky, tudíž je jeho sběr bezpředmětný.

Kořeny jdou v půdě jak do hloubky, tak vodorovně do šířky, proto je při sběru potřeba jisté zručnosti. Vytažené kořeny se omyjí v tekoucí vodě, ty velké rozřežou a dají se sušit do stínu. Během sušení dáváme pozor, aby nám kořeny opět nenatáhly vlhkost a nezplesnivěly.

Lidová medicína

Bylina kromě jiného obsahuje polysacharid inulin, éterický olej (helenin), hořčiny, silice a pektiny.shutterstock_346759871

Oman se používá především k léčbě nemocí dýchacího ústrojí. Tlumí dráždění ke kašli a mírní zahlenění. Užívá se při léčení tuberkulózy, černého kašle, chronického kašle i astmatu. Má blahodárný vliv na sliznice dýchacího ústrojí, je potopudný a může se též užít pro zmírnění příznaků senné rýmy.

Další oblast působení je v zažívacím ústrojí, kde zastavuje průjem. Užívá se při poruchách trávení a látkové výměny, kterou urychluje. Dále podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Uvádí se i antiparazitické působení, tedy odčervuje.

(…)

Text: MUDr. Zbyněk Mlčoch

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fb

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.