Ukázka z březnového vydání Bylinky revue: Seriál Výroba domácí kosmetiky – Vlčí mák

Vlčí mák (Papaver rhoeas)

Vlčí mák je nejenom krásná rostlina, která mění pole na romantické zátiší, ale především léčivka. A to jak při vnitřním užívání, tak zevním. Vyzkoušejte námi prověřené kosmetické recepty a přesvědčte se, že skutečně fungují.

BUTTON-PREDPLATNEVlčí mák patří do čeledi Papaveraceae. Jedná se o planě rostoucí bylinu, která může dosáhnout více jak 50 centimetrů výšky. Má vzpřímený stonek s jemnými chloupky. Jednoduché podlouhlé listy se objevují střídavě podél stonku, jsou přisedlé, zpeřené a zoubkované na okrajích.

Květy mají intenzivní jasně červenou barvu. Mají tvar zvonu, jsou složené ze čtyř tenkých plátků, které jsou velmi křehké a rychle vadnou. Kvete od pozdního jara do léta. Plodem je světle zelená kuželovitá tobolka s jakýmsi víkem na horní části, jež obsahuje četná semena, následně unikající prasklinami ve „víku“. br-3-2017-maketa
V květech jsou obsaženy hlavně alkaloidy, z nichž hlavním je rhoeadin, papaverin, dále allokryptonin, berberin a řada dalších. Také v nich najdeme barviva, slizové látky, třísloviny, cukry a tak dále.

Mák je nenáročný na podmínky, snese i suché půdy chudé na organické látky, roste na náspech, poblíž pastvin, na okrajích silnic a polí. Miluje slunce.

Sběr a použití

K léčebným účelům se sbírají okvětní plátky v červnu, pozor na jejich zapaření. Suší se při teplotě do 35 °C. Skladujeme je nejlépe ve sklenicích s přiléhavým víčkem a hlavně v temnu.

Bohaté složení alkaloidů aktivuje krevní oběh, anthokyanidiny působí jako shutterstock_101470117ochrana kožních vazů, neboť stabilizují kolagenová vlákna tím, že vytvářejí vazby mezi polypeptidovými řetězci a snižují kapilární propustnost. Z tohoto důvodu má makový extrakt velmi zajímavé kosmetické použití v produktech působících proti křečovým žilám a otokům a v produktech stimulující krevní oběh.

Anthokyanidiny jsou známé jako silné antioxidanty, které jsou ještě aktivnější než vitaminy E, C a beta-karoten. V dermatologii, bylo zjištěno, že tyto sloučeniny chrání a redukují oxidační stres způsobený dlouhodobým vystavením UV záření, vedou ke zvýšení antioxidační kapacity membrán, což potvrzuje, že jsou velmi prospěšné jako ochranná a antioxidační látka.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fbobjednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.