Koupel ve vaně je osvědčený způsob jak si odpočinout a dobře se naladit. Platí to pro dospělé i miminka. Proto není divu, že lekce takzvaného vaničkování jsou v plaveckých klubech čím dál populárnější. Navíc jsou prospěšné i ze zdravotního hlediska, protože se při nich zapojuje celý svalový aparát a zlepšuje se střevní peristaltika.

BUTTON-PREDPLATNEVětšina dětí odmala pobyt ve vodě miluje – koneckonců, než přišly na svět, nic jiného neznaly. Je proto dobré, umožníme-li jim od prvních dnů života užívat si slasti zvané vaničkování. Kromě toho, že uděláme něco prospěšného pro jejich zdraví, je navíc naladíme na pozitivní vlnu.

Prevence nachlazení

Výsledky různých vědeckých průzkumů z celého světa ukazují, že pravidelné plavání dětí je zdraví prospěšné. br-3-2017-maketaKonkrétně podle australských vědců jsou takové děti otužilejší, méně je trápí nemoci dýchacích cest, kožní choroby i záněty středního ucha. Navíc v období nejčastějších nachlazení a zánětů nosohltanu – tedy na jaře a na podzim – je plavání tou nejpřirozenější formou otužování a děti díky němu mnohem lépe odolávají nemocem.

Je však třeba dodržet určité zásady. Jednou z nich je i správná aklimatizace po plavání. Důležité je po plavání dobře vysušit uši. Postačí do sucha vytřít zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí můžete použít jemnější látkovou plenu. Anebo mějte připravený smotek z buničiny a tím jemně vytřete dětské ouško. Také je nutné dohlédnout na to, aby malý sportovec neodešel ven s navlhlými či dokonce mokrými vlasy. Pro jistotu mu raději navlékněte čepici, i když se zdá, že venku je ještě hezky. Hlavou se totiž ztrácí až 50 procent tepla a organismus – ve snaze ochránit mozek před chladem – si pak bere energii jinde, nejčastěji z periferních oblastí. Proto děti po chvíli „hlásí“, že je jim zima na ruce či na nožičky.

Pobyt ve vodě pomáhá:shutterstock_376781947

+ zlepšit střevní peristaltiku a tím i zmírnit bolesti bříška

+ zapojit celý svalový aparát, odstranit odchylky

+ přirozeně podpořit chuť k jídlu

+ pravidelnému spánku

Vhodné přísady pro miminka do koupele:

Oves – koupel s přídavkem výluhu z ovsa je vhodná pro všechna miminka, která mají citlivější pokožku, případně trpí kožními alergiemi. Zklidní a léčí.

Levandule – je nutné s ní šetřit, pro nejmenší stačí opravdu jen malé množství. Drobné fialové kvítky navodí klidný spánek.

Růže – okvětní plátky dokáží dokonale zklidnit i zlepšit náladu. Růže harmonizuje a dokáže navodit klidnější spánek.

 

(…)

Text: Štěpánka Štrougalová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fb

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.