Ukázka z březnového vydání Bylinky revue: Nesmrtelná rostlina pro pevnou imunitu

Haberlea rhodopensis neboli Orfeův květ je opravdový zázrak přírody. I vědecké výzkumy prokazují, že je vybavena neuvěřitelnou odolností a schopností překonat každou nepřízeň, která ji na zemi může potkat. Prakticky ani zima nebo sucho nerozhoduje o jejím přežití – snad jen činnost člověka.

BUTTON-PREDPLATNEMalá a křehká rostlinka působí především svou bezbranností. Ve chvíli ohrožení přechází do stavu anabiózy (stav, kdy dochází k utlumení životních procesů) a trpělivě čeká, až nebezpečí pomine. Když na ni padne stín nebo zavane vítr, zavírá své květy, které se znovu rozevřou hned, jakmile pocítí dotek teplého slunečního paprsku.

Její existence je opředená legendami o bezmezné lásce a smrti mytického thráckého krále a mudrce Orfea k Eurydice, jenž měl žít v době před Trojskou válkou. br-3-2017-maketaJedna legenda praví, že z každé kapky krve těla Orfeova, roztrhaného rozzuřenými bakchantkami, vyklíčily kouzelné světle fialové květiny; jiná zase říká, že co květ, to slza pro ztracenou Eurydiku. Tak velký byl žal krále a tak nekonečná jeho láska.

Nejstarší rostlina v Evropě

Haberlea rhodopensis je balkánský nebo spíše bulharský endemit, tedy organismus, který žije jen na určitém omezeném území a je bezesporu jednou z nejstarších a nejvzácnějších rostlin evropské flory z rodu Gesneriaceae. Někteří odborníci datují její zrod dokonce ještě hlouběji, až do doby mezozojské, tedy do doby dinosaurů.

Dlouhá léta neměla latinský název a nebyla zařazována ani do botanických spisů. V tomto smyslu jsou známé časté případy, kdy docházelo k záměnám, což trvalo do doby, kdy napadlo maďarského botanika a entomologa Imricha Frivaldského, který jí byl fascinován, aby na znamení úcty ke svému GWG-SDY741 - © - Oscar Dīarcyvysokoškolskému profesorovi Karlu Haberlemu pojmenoval rostlinku po něm a přidal jméno hor, kde se vyskytuje – Rodopa.

Orfeův květ tedy roste v bulharském pohoří Rodopy na vlhkých, skalnatých a skrytých místech, jež jsou těžce přístupná. Zvláštní na tom je, že se vždy nachází v blízkosti thráckých svatyní, o kterých je známo z písemných zpráv, že je Orfeus hojně navštěvoval.

Popis rostliny

Orfeův květ se vzrůstem podobá petrklíči. Listy má tmavě zelené, jsou pokryty lišejníky a žijí dva roky. Kvete od konce května do konce června a květy mají tvar zvonečků jemné světle růžové až tmavě fialové barvy. Jejich počet může dosáhnout maximálně pěti.

(…)

Text: Vida Sytalk

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fbobjednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.