Ukázka z březnového vydání Bylinky revue: Jak zvítězit nad zvířecími alergeny

Každý, kdo má doma čtyřnohého mazlíčka, jistě řeší problémy s chlupy v domácnosti, především v době línání. Pokud jste alergici, tak právě vám může srst velice znepříjemňovat život. Někdy však stačí pár chytrých „vychytávek“ a v jedné domácnosti mohou dál pokojně žít jak zvířata, tak alergici.

BUTTON-PREDPLATNENabízí se mnoho způsobů, jak vyzrát nad alergeny, ať už úklidem, léčbou přírodními antihistaminiky, nebo použitím netradičních přípravků z hub, jader či pupenů.

Zvířecí alergeny mají velmi malé rozměry a dostanou se téměř všude. Nejčastěji vznikají alergie na kočičí a psí alergeny, které jsou usazené ve zvířecí srsti. Alergeny pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy.

Eliminovat zvířecí alergeny lze za pomoci přípravků, br-3-2017-maketakteré alergeny odstraňují přímo ze zvířete, a pravidelným úklidem spočívajícím v utírání prachu a vysávání. Důležitá je však i volba vysavače. Robotické vysavače prach s alergeny v místnosti namísto vysávání spíše víří. K víření prachu dochází i za používání klasických vysavačů, které sice vysávají, ale nejjemnější částečky ze zvířeného prachu se vrací zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání usazuje zpět na nábytku i podlahách.

Vhodným řešením jsou centrální vysavače, které veškerý prach s alergeny odvedou mimo vysávané místnosti. Pro úklid jsou velmi efektivním řešením elektrostatické rukavice, které zachycují zvířecí chlupy a redukují alergeny. Lepkavá vrstva rukavic vytváří elektrostatický náboj, který umožní zachytit všechny zvířecí chlupy tak, že je lze poté bezproblémově sebrat a vyhodit. shutterstock_229078540Rukavice pomáhají odstranit zvířecí chlupy z nábytku, textilií i z těžko přístupných míst, kam nedosáhne vysavač.

Přírodní antihistaminika

Další možností, jak bojovat s alergeny, je využití určitých druhů rostlin. Některé druhy mají schopnost regulovat imunitu a tlumit alergické reakce v dýchacích cestách i na pokožce.

Mezi přírodní antihistaminika patří například bazalka posvátná (Ocimum sanctum) a také rostlina s názvem perila křovitá (Perilla frutescens), které se jinak říká čínská bazalka. Tato bylinka je podobně jako bazalka velmi aromatická a obsahuje kyselinu rozmarinovou, právě ta má protialergický a také protizánětlivý účinek. shutterstock_542828014Perila obsahuje rovněž flavonoid luteolin, jenž patří mezi takzvané imunomodulátory, látky schopné měnit imunitní reakci.

Léčivá síla jader

K zmírnění příznaků kožních alergií lze užívat kůru z grepu. Kdo by neznal toto mírně nahořklé, ale osvěžující ovoce s detoxikačními účinky, které výrazně posiluje imunitu.

(…)

Text: Simona Albrechtová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fb

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.