Červnová noc, kdy má v kalendáři zapsán svůj svátek Jan, je plná tajů a kouzel. Říká se, že byliny natrhané právě v tuto noc mají největší sílu.

BUTTON-PREDPLATNE2Během nejkratší noci v roce můžete sbírat léčivé byliny, věštit budoucnost nebo dokonce hledat poklady či přivolávat lásku. Je to údajně tím, že právě tuto noc sesbírané byliny se odpradávna využívaly k čarování.

Pro tradiční léčebné účely však není nutné chodit v noci s košíkem po loukách či lese, ale jistě je vhodné vydat se na sběr přes den, právě 24. června. br-6-2017-maketaPodmínky ke sběru by měly být vhodné, to znamená – slunný den, oschlá rosa na bylinách a nejlépe sbírat v pravé poledne, kdy je koncentrace léčivých látek v rostlinách nejsilnější.

Červnové léčivky

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum

Je jednou z nejvýznamnějších bylin lidového léčitelství. Její léčivá síla sahá až do starého Řecka. Pomáhá při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese. Srovnává hormonální hladiny v období klimakteria.

Třezalkový olej je vhodný po štípnutí hmyzem – mírní nepříjemné následky bodnutí. Je jedním z nejlepších přírodních prostředků při bolestech zad. Ovšem pozor – požití třezalky způsobuje citlivost na sluneční záření. Mohlo by vyvolat podráždění pokožky. Stejně tak bychom se jí měli vyhnout v případě užívání antikoncepce. Údajně snižuje její účinnost.

Vyzkoušejte třezalkový olej

150 g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy shutterstock_293974970rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme ½ l olivového oleje. Láhev necháme 3–5 dní neuzavřenou, pak ji uzavřeme a na zhruba šest týdnů umístíme do tepla, nejlépe za okno či jiné místo s dostatkem slunečního záření. Že je olej „hotový“, poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. (Užívá se 1–3x denně 1 čajová lžička).

Janovec metlatý (Cytisus scoparius

Bylina, která je původem ze západní Evropy. Jde o půl až dva a půl metru vysoký polokeř. Je metlovitě větvený, má málo listů, ovšem mladé části prutovitých větví jsou zelené a nahrazují listovou plochu. Kvete v květnu a červnu žlutými, asi dva centimetry velkými květy. Plodem je lusk.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.