Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Éterické oleje jako pomocníci při úklidu

Éterické oleje mají řadu přínosných vlastností, které zkoumá aromaterapie, můžete je ovšem využít i jako pomocníky při úklidu.

BUTTON-PREDPLATNEVyhýbejte se chemickým parfemacím, a to jak v případě kosmetiky, tak  při péči o domácnost či při praní – syntetické vůně jsou obvykle dráždivé a v některých případech mohou být i toxické. Pokud ale během úklidu vůni postrádáte, můžete si snadno vypomoci esenciálními oleji. Jejich benefit je navíc v tom, že jsou často antiseptické, odmašťují a podobně.

„Jelikož při úklidu spotřebujete větší množství esenciálních olejů než při aromaterapii, nemá cenu investovat do výběrových aromaterapeutických silic, ale můžete vyzkoušet nějaké cenově dostupnější,“ br-4-2017-maketaradí Jana Turnovská, odbornice na aromaterapii ve společnosti TierraVerde.

Nádobí

Nejlepší volbou pro mytí nádobí je citrón, a to jak do myčky, tak pro ruční mytí. Citrónová silice totiž při mytí regeneruje pokožku, hojí drobné ranky a brání případnému vniknutí infekce. Pokud se vám zdá houbička na mytí nádobí zašlá, mastná či zapáchá, nakapejte přímo na ni tři kapky citrónového esenciálního oleje a pro ještě lepší dezinfekční účinek můžete přidat kapku tea tree.

„Očistnou kúru“ mycí houbičky dále můžete provést tak, že převaříte horkou vodu, nalijete do misky a přidáte lžičku sody, promícháte a v této mycí lázni houbičku necháte cca 30 minut – poté důkladně vyždímejte a propláchněte pod tekoucí horkou vodou.

Koupelna

Ideální dezinfekční účinek má kombinace esenciálních olejů tea tree, eukalyptus a borovice v poměru 1:1:1. Běžný úklid můžete provádět pomerančovým čističem a přidat tuto směs anebo postačí gel z mýdlových ořechů obohacený o dezinfekční směs esenciálních olejů.shutterstock_229515121

Tip: Pokud budete s touto silně antiseptickou směsí uklízet v počátcích nachlazení, nejspíše se uzdravíte dříve, než stihne nemoc propuknout, jelikož směs uvolňuje ucpané dutiny.

Podlaha

Pro mytí podlah jakéhokoli typu jsou vhodnými esenciálními oleji: borovice, citrón, eukalyptus, levandule či pomeranč.

(…)

Text: Andrea Mouaddab Vémolová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.